Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Facebook Neden Para Etmiyor?

Son üç-dört aydır ekonomi çevreleri, ‘Tarihin en önemli halka arzı’ olduğu iddia edilen Facebook’un borsaya girişini konuşuyor. Çünkü 38 dolardan halka satılan Facebook hisseleri, 20 doların altına iniverdi. Facebook’un borsada yükseliş gösterememesinin bazı mantıklı nedenleri var.
Facebook Neden Para Etmiyor?
Ne oldu da Amerikan tarihinin parasal açıdan üçüncü, bazılarına göre önem açısından birinci halka arzı, tarihin en büyük fiyaskosuna doğru dörtnala koşmaya başladı? İşte orası biraz karışık… Çünkü Facebook ile ondan önce halka açılan Amazon, e-Bay, Microsoft şirketleri arasında büyük ve temel bir fark var. Hatta, Facebook’a en çok benzeyen şirket olan Google bile tam olarak Facebook gibi değil. Birçokları bu fark üzerinde hiç düşünmüyor ya da çok düşünmüyor ama işin kilit noktası yapılan işin niteliğinde.

Öncelikle şu soruyu soralım, Facebook ne üretiyor? Apple’ın ürettiği nihai ürünü elinize alıyor, ona dokunuyorsunuz. Amazon bir hizmet satıyor, aracılık yapıyor. Caddedeki veya alışveriş merkezindeki mağazaya gitmek yerine internete giriyor, bir şey satın alıyorsunuz. Yani internet üzerinde bir mağaza… Sadece dükkana fiziki olarak girmiyorsunuz da, sanal olarak giriyorsunuz.

Ya Microsoft? İşte orda iş biraz değişiyor. Microsoft, gerçek dünyadan, sanal dünyaya giriş noktası. Onun yazılımları olmasa dünyadaki milyarlarca insan sanal dünyaya giremez. Somut olarak ürünlerine dokunamıyorsunuz ama olmazsa olmaz olduğunu biliyorsunuz. Bir adım daha ileri gidin. Google’a gelin. İşler biraz daha karışıyor. Google olmadan sanal dünyaya giriş yapamaz mıyız? Hayır yaparız, zaten bir vakitler hepimiz Yahoo üzerinden giriyorduk bu dünyaya. Google onu çok daha geniş bir hizmet yelpazesiyle ezdi geçti. Ama orada bile somut olarak bir hizmet var, bir kutucuğa ulaşmak istediğin bilgiyi yazıyorsun, arıyorsun, karşına çıkıveriyor. Ya Facebook ne yapıyor? Ne üretiyor? Hiç…

Sosyal paylaşım siteleri denen şeyler, aslında somut olarak daha öncekilerin ürettiğine benzer hiçbir şeyi üretmiyor. Ama çok büyük bir dünya yaratıyorlar, tamamen sanal ve gerçek dünyayı etkileyen bir dünya. Daha doğrusu gerçek dünya ile etkileşim içerisinde olan bir dünya. Öyle ki Facebook sayfası yok diye işe alınmayan birini bile gördük.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017