Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Feminizm Cinsellik Savaşı Değildir!

Kadınlara “Önce kadın, sonra anne olun” diyen ve çılgınca alkışlanan “iyi annelik” imgesinin kadınları tutsak ettiğini dile getiren; son 30 yılda kadının özgürleşme serüveninde büyük değişiklikler olduğuna dikkat çeken Elisabeth Badinter’ı yakından tanıyalım.
Feminizm Cinsellik Savaşı Değildir!

Güçlü, cesur ve sıra dışı bir insan, Elisabeth Badinter. 1944 doğumlu bu kedi gözlü kadın, başta Fransa olmak üzere dünyada tarihçi ve yazar kimliği, entelektüel kişiliği ve feminist duruşuyla tanınıyor. Buna rağmen kadının erkekler karşısında sürekli mağdur rolüne indirgenmesini ve bazı kadınlar tarafından kanıksanan erkek düşmanlığını doğru bulmayan; Fransa’daki Parite Yasası’na ağır eleştirilerde bulunan Badinter’e bu sebepten dolayı “feminist” demekte zorlanıyor Fransız feministleri. Feminizmi, cinsiyetler savaşı olarak görmediğini vurgulayan, kadının sürekli ezilen ve güçsüz kategorisine hapsedilen toplumun ikiye ayrılmasından rahatsız olduğunu söyleyen Badinter, Aralık 2012 yılında yayımladığı “La Ressemblance des Sexes” (Cinsiyetlerin Benzerliği) adlı çalışmasında, kadınla erkeği ayrı kategorilerde düşünmek yerine aralarındaki benzerliğe dikkat çekmenin ve eşitlik yolunda birçok ortak noktaları olduğunun altını çiziyor. “Erkek özgürlüğü olmadan kadın özgürlüğünden bahsedemeyiz” diyen Elisabeth Badinter’le kendi deyimiyle “kadını köleleştiren” anneliği, bugünün şartlarında değişen erkek kimliğini ve kadın-erkek eşitliğini konuştuk.

Elle: Eski eserlerinizi bir araya getiren ve adeta feminizmin el kitabı sayılabilecek olan, geçen yıl yayımladığınız “La Ressemblance des Sexes”, kadının son 30 yıllık özgürleşme hareketine tanıklık ediyor.

Elisabeth Badinter: Özellikle kitaplarımı okuma fırsatı bulamayan genç nesil için çok faydalı olabileceğini düşündüğüm bu eser, cinsiyet eşitliği ve özgürlüğü fikrinin altını çiziyor. Kadının erkeksiz, erkeğin de kadınsız bir hayatı olamayacağını; ikisinin bir arada, birlikte yürüdüğünü savunuyor. Kitap aynı zamanda toplumsal şartların nasıl dönüştüğünü de açığa çıkarıyor. Öyle ki; dünden bugüne kadınlar değişti; baskın ideoloji değişti ve feminizm parçalanarak birçok farklı hareket doğurdu.

Haberin devamı için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017