Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ferzan Özpetek Ve Serap Engin Röportajı

İtalya'da 18-21 Ekim tarihleri arasında yapılacak ''2.Roma Türk Film Festivali'' öncesinde festivalin Onursal Başkanı Ferzan Özpetek ve Başkanı Serap Engin'le buluştuk. Ünlü yıldızları, Türk sinemasını, İtalya'da Türk olmayı konuştuk.
Ferzan Özpetek Ve Serap Engin Röportajı
Böyle bir festival düzenleme fikri, ilk önce Serap’ın aklına geldi. Açıkçası masraflar ve sponsor sorunları yüzünden önceleri şüpheyle baktım projeye. Ama geçen yıl her şey çok güzel geçti, üstelik ben de sinemada görmediğim birçok Türk filmini izleme fırsatı yakaladım” diye başlıyor söze Ferzan Özpetek, mütevazı şekilde. Festival Başkanı Serap Engin, Özpetek’in desteğinin projenin gerçekleşmesindeki önemini vurguluyor: “Ferzan’ın varlığı bizim için çok önemli. İtalya’da o kadar çok seviliyor ki, bu bize bütün kapıları açıyor ve bambaşka bir güç veriyor. Ferzan, Türk kültürü ve sinemasının tanıtılması konusunda kariyeri boyunca daima çok istekli oldu.”

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Roma Türk Film Festivali’ni iki ülke açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Serap ENGİN: Ferzan vasıtasıyla İtalya’da, İtalyanların Türk sinemasına özel bir ilgileri olduğunu fark ettim. İtalyanlar Ferzan Özpetek’i biliyorlar; ama Türk sineması hakkında fikirleri sınırlı. “Roma Türk Film Festivali”, Türkiye’den çıkarak dünyaya ulaşan, Türk sinemasını ve Türk kültürünü tanıtmayı amaçlayan kültür sanat aktiviteleri içinde bir ilki gerçekleştirdi ve sadece Türk sinemasına özel bir festivali Roma’ya taşıdı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017