Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Filofobi Ne Demek?

Eğer aşık olma fikrinden korkuyorsanız siz de bir filofobiksiniz. Peki, neden aşka karşı böyle bir fobi geliştiriyoruz ya da hangi durumlar filofobik olmamız için zemin hazırlıyor?
Filofobi Ne Demek?
O da ne öyle demeyin. Aslında farkında olmadığınız bir durum olabilir filofobi. Bir nesneye ya da bir duruma karşı duyduğumuz yoğun korku anlamına gelen fobi günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu sözcüğe birçoğumuz aşinayızdır ve çevremizdeki birçok kişiden “fobim var” cümlesini duyarız. Bazen de bilinçsizce hiç de tehlike yaratmayacak durumlarda bile korku geliştirip fobi yaratabiliriz. Filofobi de bunlardan birisi olup aşka karşı duyulan bir önyargıya ve beraberinde korkuya neden oluyor.

Eğer aşık olma fikrinden korkuyorsanız siz de bir filofobiksiniz. Peki, neden aşka karşı böyle bir fobi geliştiriyoruz ya da hangi durumlar filofobik olmamız için zemin hazırlıyor, şöyle bir bakalım.

Önce sevdiğiniz ya da aşık olduğunuz kişi tarafından terk edildiniz. Sonra zar zor tamir ettiğiniz kalbiniz yeni bir aşka yelken açtı. Ama bu sefer sevginiz karşılık bulamadı ve tek kişilik bir aşk oyunu oynadınız, mutsuz oldunuz. Bir de çocukluğunuza dayanan bir açıklaması var filofobinin. İçinizden “Olur mu öyle şey” dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki çocuğun terk edilen ebeveyninin aşırı acı çektiğine tanık olması sebeplerden biriyken diğer bir sebepse çocuğu, acı çekmesiyle korkutan ebeveynler. Özellikle “Yaramazlık yaparsan seni sevmem, seni terk ederim, arkadaşların seni sevmez, seni bırakırlar.” yönündeki yüklemeleri filofobinin ortaya çıkmasına ve aktifleşmesine neden oluyor. Kalbiniz birçok kez kırıldığı için tekrar aynı durumla karşılaşma korkusu, telaşı ve çaresizliği içinde kıvranmanıza neden olan filofobi, içinizdeki sese kulak verdiğinizde artık hayatınızda aşka yer vermek istemediğinizi, aşık olma fikrinden bile korktuğunuz gerçeğini bir tokat gibi vurur yüzünüze.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017