Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Fransa'da Ayrılıkçı Akımlarla Mücadele İçin Dil Politikası

Fransa dillerinin her biri tüm ülkenin kültürel mirasının birer parçasıdır. Bask dili yalnızca Baskları ya da Korsika dili yalnızca Korsikalıları değil, tüm Fransızları ilgilendirir.
Fransa'da Ayrılıkçı Akımlarla Mücadele İçin Dil Politikası
Dil iletişim aracıdır ve her şeyden önce kültürü temsil eden bir semboldür. Dünya çapında hakim olan dilliktir. Kore, İzlanda ve Portekiz dışında tek dili ülke de yoktur. İnsanların geleneksel olarak konuştukları dillere getirilen yasak ve sınırlamalar, toplumsal huzursuzluklara yol açmakta, şiddeti savunan ve ayrılıkçı talepleri olan çevrelerin konuyu istismarını da beraberinde getirmektedir.

Fransa’da bölgesel veya azınlık dillerin değer bulması için çalışanların tümüyle, sürekli bir diyalog yürütmektedir. Bölgesel dillerin değer bulması politikası, genel olarak devlet ile yerel yönetimlerin birlikte destekledikleri yapılara dayanmaktadır. Örneğin, dilbilimsel gelişim eylemleri tasarlayıp uygulamaya koymak gibi görevleri olan Bröton Dili Ofisi ve Bask Dili Kamusal Ofisi bu tür yapılardandır. Anayasa’nın gözetilmesi ilkesiyle, Kültür ve İletişim Bakanlığı, birçok bölgeyi ve birçok dili bir araya getiren ve böylelikle diller ve kültürler arası diyaloga katkıda bulunan girişimlere ve tasarılara özel bir önem atfetmektedir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017