Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Gebeliğin Kalbe Etkileri Nelerdir?

Gebeliğin birçok sistemde olduğu gibi kardiyak sistemde de pek çok değişikliğe yol açar. Bu değişiklikleri sizler için Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Ahmet Akgün anlattı.
Gebeliğin Kalbe Etkileri Nelerdir?
Gebelik ve doğum süreci kalp ve dolaşım sistemi üzerinde önemli değişimlere yol açarak anne sağlığını belirgin bir şekilde etkileyebilir. Bu etkilerin çoğu normal gebelik ya da doğum gidişini değiştirmezken alınabilecek tedbirler kalp ve dolaşım sistemi değişimlerin yaratacağı yakınmaların azalmasını sağlayabilir.

Sağlıklı kişilerde gebelik kalp ve dolaşım sistemini nasıl etkiler

Sağlıklı bir gebede vücutta dolaşan kan miktarı bebeğin metabolik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yüzde 30 ile 50 oranında artar. Ancak kandaki kırmızı kan hücreleri bu artış hızına uygun şekilde artmadığı için gebeliğin fizyolojik kansızlığı ortaya çıkar. Bir taraftan artan kan hacminin kalpte yarattığı iş yükü bir taraftan da kansızlık özellikle birinci üç aydan sonra önemli sorunlar oluşturabilir. Bu sorunların başında daha çok kanı pompalayabilmek için tüm kalbin daha hızlı çalışması gelir. Kansızlık ya da artan sıvı yükü gebelerde küçük eforlarla çarpıntı ve nefes darlığına sebep olabilir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017