Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Geleceğin Sabit Diskleri Küçük, Ucuz ve Hızlı!

Geleceğin sabit diskleri şimdikilerden çok daha küçük, ucuz ve Flash temelli SSD’lerden çok daha hızlı olacak.
Geleceğin Sabit Diskleri Küçük, Ucuz ve Hızlı!
Günümüzün modası katı hal diskleri yani SDD’ler. Flash belleklerin depolama amaçlı kullanımına her yerde rastlıyoruz: iPad’lerde, akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve hatta PC’lerde. Yüksek performanslı donanımlar en çok hızlı sabit disklerden yarar görüyor. Eski manyetik diskleri bırakıp da SSD’ye geçirenler performans artışını öve öve bitiremiyorlar. Ancak PC sektörü ve kullanıcılar aslında kendileri için uygun olmayan bir teknolojiye yatırım yapıyorlar. Zira Flash aslında yüksek hacimli depolama için geliştirilmiş bir teknoloji değil. Yarı iletken depolama konusunda aşırı yavaş kalıyor ve kullanım sırasında eskiyor. PC’lerdeki RAM ve CPU verileri, Flash tabanlı SSD’lerden en az 20 kat hızlı depoluyor ve okuyorlar. Eğer durum tam tersi olsaydı, akıllı telefonlarımız, dizüstü bilgisayarlarımız ve cep telefonlarımız düğmesine dokunduğumuz anda çalışır hale gelecek, verileri hesapladıkları hızda kaydedebilecek ya da gönderebileceklerdi.

Günümüzde, SSD Flash’ın yerini almak için çarpışan farklı depolama teknolojileri var. Bunlar genelde laboratuvarlarda gelişme safhasında ya da kısmen kullanımda. IBM, Toshiba ya da Fuitso gibi büyük firmaların geleceğin süper hızlı veri taşıyıcılarına milyarlarca dolar yatırımda bulunmasının hiç şaşmamak lazım. Çünkü SSD’lerden daha hızlı, daha güvenli ve daha fazla güç tasarrufuyla veri depolayacak yöntemler geliştirmeye ancak onların gücü yetiyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017