Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor

Gezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek Gezici Festival, 19. yolculuğuna hazırlanıyor.
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor
29 Kasım–9 Aralık 2013 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan başlayacak, 29 Kasım–5 Aralık’taki gösterimlerin ardından 6-9 Aralık tarihleri arasında son iki yıl coşkulu bir şekilde festivale ev sahipliği yapan Sinop Kültür ve Turizm Derneği’nin katkılarıyla Sinop’a konuk olacak.

Gezici Festival’in ilk yıllarından itibaren önemli bir destekçisi olan, geçen yıl “bir daha, bir daha” izlediği filmleri kendisiyle beraber izleme fırsatı bulduğumuz sevgili Tuncel Kurtiz, bu yıl da özel bir bölümle aramızda olacak. Ülkemizde bu yıl çekilen uzun metrajlı filmlerden derlenen Türkiye Sineması 2013 bölümünde yer alan filmlerin yönetmen ve oyuncuları festivalde yapılacak galalarda izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival, bir kez daha dünyanın önemli festivallerinde gösterilen ve ilgi çeken filmlerden oluşan bir Dünya Sineması seçkisini izleyicilerine sunmaya hazırlanıyor. Cannes Film Festivali’nde yönetmen Asghar Farhadi ve başrol oyuncusu Bérénice Bejo’ya ödül kazandıran Geçmiş (The Past); Berlin Film Festivali'nden En İyi Kadın Oyuncu başta olmak üzere ödüllerle dönen Sebastian Lelio imzalı Gloria; Sundance ve Tribeca Film Festivallerinden ödüllerle dönen, Zachary Heinzerling’in yönettiği belgesel Genç Kız ve Boksör (Cutie and the Boxer); gene Sundance’te Seyirci Ödülü kazanan, Amerikan yapımı Karşınızda Martin Bonner (This is Martin Bonner) ile Meksika ve Almanya ortak yapımı, José Luis Valle’nin yazıp yönettiği İşçiler (Workers) bu bölümde gösterilecek filmler arasında bulunuyor.

Gezici Festival izleyicisinin daha önceki yıllardan yakından tanıdığı yönetmenler Pablo Larrain, Sebastian Silva, Alicia Scherson ve Sebastian Lelio’nun filmlerinin de aralarında bulunduğu Şili sinemasından örnekler Bir Ülke: Şili bölümünde gösterilecek.

Ne Yapmalı? bölümü izleyiciye özgürlük ve demokrasi mücadelesinin yöntemlerini düşünmeye davet edecek. Baskı ve sömürünün olmadığı bir dünya nasıl mümkün olabilir? Bunun için işe nereden başlamak gerekiyor? Bu seçkide yer alan filmler, kolektif mücadelelerden bireysel kahramanlara “Ne Yapmalı?” sorusuna yanıt getiren örnekler üzerinde duracak.

Gezici Festival programında bu yıl, farklı kurgu ve seçkileriyle dikkat çekecek üç özel bölüm bulunuyor. Şiir, roman ve öyküleriyle farklı nesillerden okuyucu kitlesi olan Barış Bıçakçı’nın Gezici Festival izleyicisi için seçtiği iki sürpriz film Barış Bıçakçı: İki Film Arasındaki En Kısa Mesafe bölümünde gösterilecek. Yazar Barış Bıçakçı, seçtiği iki filmle, insanlık hallerine, ergenlikten yetişkinliğe geçişe, kaybettiklerimize, taşra yalnızlığına yeni bir gözle bakmaya çağırıyor. İki filmin arasındaki en kısa mesafeyi sorgulatıyor. “Hayatın bir şölen olduğunu hissettiren şeylerden” tadımlık bir seçki olarak da izlenebilir.

Köken Ergun’un Video İşleri bölümü, kısa belgeseli Aşura ile Berlin Film Festivali’nde geçen yıl ödül kazanan ve dünyada video enstalasyonlarıyla tanınan Ergun’un çalışmalarını toplu olarak Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturacak. Ankaralılar Ergun’un çalışmalarını sürpriz bir sergi ile de daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Festival konuğu olacak Köken Ergun’a izleyici buluşmasında sinema yazarı Alin Taşçıyan eşlik edecek.

Kimi kaynaklara göre Türkiye’de deneysel sinemanın ilk örneklerinin ortaya çıkmasının 50. yılında Türkiye’den ve deneysel sinema denilince ilk akla gelen ülke sinemalarından olan Avusturya’dan kısa filmler Deneysel Sinema: Avusturya-Türkiye bölümünde izleyiciyle buluşacak.

Artık gelenekselleşen Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri bölümleriyle beraber, küçük izleyiciler için bir canlandırma atölyesi de Gezici Festival programının parçası olacak.

İlk yılından beri Gezici Festival’i yalnız bırakmayan ve her yıl festivale birbirinden özgün ve eğlenceli afişler sunan Behiç Ak, bu yıl da hazırladığı afişle Gezici Festival’in parçası olacak.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017