Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Gıda Sektöründe Neler Oluyor?

Gıda sektörü Türkiye'de olağandan çok daha canlı bir dönemden geçiyor. Bir yandan yabancı şirketler satın alma ve birleşme yoluna gidiyor, diğer yandan yeni ürün ve markalar sunuluyor. Organik gıda ve sağlıklı beslenmenin de ciddi şekilde etkilendiği bu sektörde rekabetin koşulları adeta yeniden yazılıyor.
Gıda Sektöründe Neler Oluyor?
1 Dev Yatırımlar Geliyor

Son 5 yılda gıda sektörüne milyarlarca dolar yatırım yapıldı. TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, ‘’AB ile yapılan müzakerelerde gıda faslının açılmış olması yeni yatırımlar için Türkiye’yi cazip kılıyor. Hemen her alanda yeni yatırımlar yapılıyor’’ diyor. 2011’de Ekonomi Bakanlığı’nın gıda ve içecek sanayine tahsis edilen yatırım teşvik belgeleri ise en çok yatırım alan ilk 10 ili ortaya koyuyor. Buna göre en fazla yatırımı sırasıyla Konya, Eskişehir, Manisa, Bursa, Gaziantep, İzmir, Balıkesir, Tekirdağ, Sakarya ve İstanbul çekti.

2 Birleşme ve Satın Almada Hacimler Yükseliyor

Son 5 yılda gıda sektöründe birleşme ve satın alma anlamında da çok hareketliydi. Gerçekleşen işlemlerin yüzde 20’si gıda sektöründe oldu. Hem yerli hem yabancı gıda devleri önemli satın almalar gerçekleştirdi. Mey İçki’nin Diageo tarafından 2,1 milyar dolara satın alınması en büyük işlemdi. Yine Yıldız Holding’in dünyanın en önemli çikolata şirketlerinde Godiva’yı 850 milyon dolara satın alması sadece gıda sektörü için değil Türkiye için bir dönüm noktası oldu.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017