Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

GİP'te Hem KOBİ Hem Yatırımcı Kazanıyor

İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP), aradan geçen 1.5 yılda dokuz şirketle yoluna devam ediyor. Şirketler GİP'ten halka arzla 91.2 milyon TL kaynak sağladı. Piyasa değerleri yüzde 35 arttı ve yatırımcısı da kazandı. KOBİ'ler için düzenlenen bu piyasada, yeni şirketlerin de halka arzı bekleniyor.
GİP'te Hem KOBİ Hem Yatırımcı Kazanıyor
Türkiye sermaye piyasaları hızlı bir gelişim içinde. Artık Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) kanalıyla KOBİ düzeyinde şirketler de sermaye piyasaları ile tanışıyor. Halkla açılarak büyüme, tanınırlığını artırma, kredibilite gibi önemli avantajlar sağlıyor. İlk olarak 4 Nisan 2011’de Berkason Yalıtım halka açılarak bu alanda öncülük yaptı ardından VanEt Gıda geldi. GİP 2012’ye hızlı girdi. Osmanlı menkul, Hitit Holding, Beyaz Filo Oto Kiralama, Sinafoam Sünger, Mega Polietilen, MCT Danışmanlık ve son olarak Etiler Marmaris Büfe, GİP’te işlem görmeye başladı.

Bu dokuz şirket GİP sayesinde 91.2 milyon TL sermaye piyasalarından kaynak sağlamış oldu. Yine dokuz şirketin halka arz fiyatına göre piyasa değeri 400 milyon TL seviyesindeyken bu gün gelinen noktada yüzde 35 artışla 540.9 milyon TL’lik bir piyasa büyüklüğü söz konsu.

Bu şirketler, daha küçük çaplı halka arzlar olduğu için büyük şirketlere göre spekületif hareketlere daha açık olsada genel olarak bakıldığında İMKB GİP piyasasında gösterdikleri performans umut verici. Özellikle GİP’in ilk şirketi olan Berkosan hem piyasa değeri hem de satış hacmindeki artışla yatırımcısını memnun etmiş durumda.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017