Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Gökova’nın En Güzeli, Akyaka

Akyaka Gökova, Gökova Körfezi'nin dantel gibi koyları, masmavi denizi, çam ağaçlarıyla körfezin mavi, berrak sularının öpüşmesi ile huzur dolu bir sahil kasabasıdır.
Gökova’nın En Güzeli, Akyaka
Yaşamının önemli kısmı Ege kıyılarında geçirip, yine bu kıyılarla ilgili pek çok eser veren Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir Kabaağaçlı “Roma’yı gör de öl, Gökova’yı gör de yaşa” der. Gökova Körfezi’ni ve onun merkezi sayılan Akyaka Gökova’nın güzelliğini anlatmak için bundan başka söze gerek yok aslında. Sakar Dağı’ndan kıvrıla kıvrıla kıyıya inerken Gökova Körfezi tüm ihtişamı ve çekiciliğiyle çıkar karşınıza.

Denize akan dağlar nedeniyle kıyılarında pek fazla düz alan bulunmaması Gökova Körfezi’ni önemli ölçüde talan edilmekten kormuş. Ama buraları asıl koruyan sanırım Nail Çakırhan’ın mimari başarısı olmuş. Mimari eğitimi olmayan ancak projesini çizip kendi için buralı ustalara yaptırdığı Ula evi 1983 yılında Uluslararası Ağahan Mimarlık Ödülü’nü kazanmış. İslam ülkelerinin mimari eserlerine her yıl verilen, bu ödül sayesinde bölgenin mimarisi dikkat çekerek korunması için çalışmalara başlanmış.

Haberin tamamı için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017