Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Greenpeace Bulut Bilişim İçin Temiz Enerji İstiyor

Bulut bilişim giderek yaygınlaşırken Greenpeace de bulut bilişimin çevreci sicillerine meydan okuyor. PCnet de veri merkezinin kirli çamaşırlarını okuyucuları için araştırdı.
Greenpeace Bulut Bilişim İçin Temiz Enerji İstiyor
Bulut bilişim dünyasının çevreci sicilleri, Greenpeace tarafından bir süredir gözetim altında. Greenpeace’in yeni kampanyası, halen fosil yakıt kullanan veri merkezleriyle ön plana çıkan Microsoft, Amazon ve Apple gibi firmaları hedef alıyor.

Greenpeace’in uluslararası üst düzel bilişim analistlerinden Gary Cook “How Clean Is Your Cloud” (Bulutunuz Ne Kadar Temiz) adlı raporunda durumu şöyle özetliyor: “Faaliyet alanlarını bulut bilişim üzerine kuran bu üç dev bilişim firması (Amazon, Apple ve Microsoft), elektrik kaynaklarını dikkate almaksızın büyümeye devam ediyor ve bulut sistemlerini ayakta tutabilmek için kirli enerjilere yöneliyor. Dünya çapındaki kullanıcılar müziklerini ve fotoğraflarını bulut üzerinden paylaşırken bulutun temiz ve güvenli bir enerjiyle çalıştığından emin olmak istiyorlar. Ancak yenilikçi ve kar elde eden firmalar, veri merkezlerini hala kömürden elde edilen enerji üzerine kuruyor ve müşterilerinin bunu öğrenmeyeceğini veya umursamayacağını düşünüyor; ama yanılıyorlar.”

Bu durumda bulut bilişimi her şeyiyle kabul ettiğimizde çevreye gerçekten zarar vermiş oluyor muyuz? yanıtımız “kesinlikle evet” olacaktır çünkü insanların talep ettikleri depoların talep ettikleri depolama alanlarını karşılamak için ilave sunucu çiftliklerine ihtiyaç olacak ve bir süre sonra her şey daha kötüye gidecek.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017