Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Gürleyen Ejderhanın Ülkesi Bhutan

Gürleyen Ejderha'nın ülkesi, Himalayaların kıvrımları arasında sıkışmış gizemli bir mücevher gibi varlığını sürdürüyor. Bir yanı mistik, bir yanı şaşırtıcı sürprizlerle dolu... Bhutan'dayız!
Gürleyen Ejderhanın Ülkesi Bhutan
Paro Vadisi’nin 300 metre yükseklikte asılı duran Takstang Manastırı… Hava taze ve serin; göz kamaştırıcı bir aydınlık. Takstang Manastırı’na ulaşmak için iki-üç saat sık ormanlar arasından geçen bir patikada yürümek, sora da 900 m. tırmanmak gerekiyor. Manastıra yaklaşırken dik yokuş yerini, uçurumun üzerinde asılı duran basamaklara bırakıyor. Bugün aynı kutsal amaçla burada toplananların büyük çoğunluğu Ladakh (Hindistan) ya da Nepal’den geliyorlar. Manastırda Bhutanlı olanlar ise kıyafetlerinden tanınıyor; erkekler ipekli, el işi kemerlerle bağlanan “go”, kadınlar da gümüş bir tokayla omuzdan tutturulan “kira” dene geleneksel giysiler içindeler. Geçit sırasında dikkat çeken turistlerin çoğu Asyalı. Kış aylarında çok az Avrupalı görülüyor.

Ülkenin merkezi vadisi Amankora’da size beş konaklama merkezi öneriliyor: Paro, Thimphu, Punakha, Gangtley ve Bumthang… Bu yörede konuklara ayrılan yapılar Avusturyalı mimar Kerry Hill imzasını taşıyor. Mimar, eski yapısal teknikleri uygulayarak geleneksel mimarinin çağdaş bir yorumunu gerçekleştirmiş. Kullanılan malzemeler taş, kerpiç, ahşap; tüm yapılarda ağırlığını koyuyor. Ayrıca büyük pencereler sayesinde muhteşem manzaralar da konukların gözleri önüne seriliyor. Paro’da ise, uzaklarda 7314 m.’lik zirveleriyle göğe dayanan Jomolhari, gün batımında kızıla boyandığında, gözler önüne serilen bu görüntüyle insan büyüleniyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017