Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Güvenlik Tiyatrosu Ne Demektir?

Güvenlik Tiyatrosu, kişisel özgürlüklerimize mal olan korkutucu bir sistem. PCnet Dergisi sizin için Güvenlik Tiyatrosu'nu araştırdı.
Güvenlik Tiyatrosu Ne Demektir?
İnternette gezindiğimiz sıralarda, evimiz ve iş yerimizde online yaşamamızın güvenliğini sürekli tehdit eden yeni tehlike olmasına rağmen, biz, her nedense çok daha güvende hissediyoruz. Bu tehlike, 2003 yılında güvenlik uzmanı ve yazar Bruce Schneier tarafından geliştirilen ve “güvenlik tiyatrosu” adı verilen kavramın kendisi. Schneier, bu kavramı, “İnsanları çok daha güvende hissettiren ama karşılığında onların güvenliğini hiçbir şekilde arttırmayan güvenlik önlemleri” olarak tanımlanıyor. Aslında daha çok, üzerinde hiç düşünmeden alınan havaalanı güvenlik kararlarına ve 11 Eylül saldırılarından sonra alınan yeni önlemlere atıfta bulunuyor. Bu güvenlik önlemlerin çoğu, saldırılardan önce uygulanıyor olsaydı bile, terörist saldırıları engellenemeyecekti. Teröristlerin işini doğrudan zorlaştırabilecek bu önlemler, sadece saldırganların planlarında küçük değişiklikler yapmasını gerektirecekti.

Güvenlik tiyatrosu, yalnızca ulaşım sektörüyle sınırlı değil elbette. Kurumsal şirketlerin işleyiş politikalarından evlerimize kadar birçok alanı istila etmiş durumda. Güvenliğimizi sağladığımız düşüncesiyle zamanımızı ve paramızı harcamaktan çekinmiyoruz. Gerçekte güvenliğimizi arttırmak için hiçbir şey yapmıyor, birçok açıdan da kendimizi daha fazla riske sokuyoruz.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017