Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Hamilelik Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kadınlar hamilelik boyunca birçok farklı deneyimi bir arada yaşıyor. Gerek fiziksel gerekse hormonal olarak ciddi bir değişime uğranılan bu dönem minik bir bebeğin dünyaya gelmesi ile sonlansa da kimi zaman etkileri bitmiyor. Başta hormonal olmak üzere birçok sistematik hastalık kadınların peşini bırakmıyor.
Hamilelik Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler!
Anneler için gebelik dönemi ne kadar hassas ve önemliyse doğum sonrası da bir o kadar önem taşıyor. Doğum yapan kadınlar, yapmamış olanlara göre daha sağlıklı oluyorlar. Ancak ortalama 34-36 hafta süren gebeliğin ardından yaşanan lohusalık döneminde bazı sağlık sorunları görülebiliyor. Öte yandan hamilelik döneminde kadınların vücudunda meydana gelen fiziksel, hormonal ve biyolojik değişiklikler annenin beden ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor.

Hamilelik döneminde anne adayları hem kendi vücutları hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için fazlaca hormon salgılıyor. Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte ise anne vücudunda yeni duruma adaptasyon süreci başlıyor.

Elab Laboratuvarlar Grubu Klink Biyokimya Uzmanı Dr. Aytaç Kesineğe, bu sürecin sonunda kadınlarda görülebilecek sorunları şu sözlerle anlatıyor: “Hamilelik sonrası özellikle tiroit bezi fonksiyon bozuklukları, kalıcı diyabet, derin ven rombozu, kardiyolojik problemler ve depresyon oldukça sık görülüyor. Anne adayının bu problemlere karşı önceden önlem alması ya da bunların kendisinde gelişip gelişmeyeceğini anlaması ise mümkün. Burada, hamilelik döneminde ortaya çıkan bazı belirtiler ve hastalıkların saptanması büyük önem taşıyor.”

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017