Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Harem Nedir? Haremin Bölümleri Nelerdir?

Sanılanın aksine adeta bir kadınlar üniversitesi olarak hizmet verdiğini bildiğimiz ‘Harem’i, alanının en boş beleş sallayan amatör tarihçilerinden Selahaddin Özçınarlı’ya sorduk. Sizler için hayal gücü oranında yeni şeyler salladı. Okuyun, ona buna ahkam keserken klişelere saplanıp kalmayın.
Harem Nedir? Haremin Bölümleri Nelerdir?
Harem… Yüzyıllardır kültür hayatımızda hep bir fısıltı olarak dilden dile yayılmış, yerli yabancı türlü sanatçının, tarihçinin kaleminde yeniden doğmuş, birçok insanı meraklara boğmuş bir gizem yumağı… Muhteşem Yüzyıl dizisi ve özellikle ona çekilen ince ayardan sonra iyice gündeme gelen bir tecessüs merkezi… Peki ama nedir harem? Hemen söyleyelim, hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmediğimiz yerdir harem. Şöyledir böyledir diye kafadan salladığımız her şeyi tahminler üzerine bina ettiğimiz, kulaktan dolma zırvalıklara inanageldiğimiz yer. Oysa gerçekler ne kadar farklı…

Harem sarayın kenarında, böyle denize nazır, yaklaşık bin metrekarelik, elips biçimli bir dikdörtgen şeklinde inşa edilmiştir. Eski Saray yıkıldıktan sonra Topkapı’ya taşınan haremin bölümleri ise aşağı yukarı şöyledir: Yemek odası, durma koridoru, kazan dairesi, vestiyer, kantin, kahve şadırvanı, spor kümbeti ve uyku odacıkları.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017