Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Helal Turizm Kavramı Neden Önem Kazandı?

Helal ürünler pazarı son iki yılda 632 milyar Dolar'dan 2.5 Trilyon Dolarlık bir hacme ulaştı. Sadece gıda ürünleri için değil, turizm sektöründe de helal akımı söz konusu. Popülaritesi gideren artan helal turizme, otel ve turizmciler de kayıtsız kalamadılar.
Helal Turizm Kavramı Neden Önem Kazandı?
İnsanların din ile ilişkileri arttı. İnançları canlandı, bilinçlendiler gibi cevaplar konuya fazlasıyla iyi niyetli bir yaklaşım olur kanısındayım. Dünya çapındaki 2 milyarın üzerindeki Müslüman nüfus. İlk akla gelen neden. İkinci cevap ise son iki yılda 632 milyar Dolar’dan 2.5 Trilyon Dolarlık bir hacme ulaşan helal ürünler pazarı. Sadece gıda ürünleri için değil, bir çok farklı konuda , kozmetik, tekstil, deri, turizm, makine gibi bir çok sektörde helal akımı söz konusu. Helal endüstrisi uzmanlarına göre bu gelişime üreticilerin de tüketicilerin de kayıtsız kalması imkansız.

İngiliz Financial Times Gazetesi’nin “beyondbrics” adlı internet blogunda yer alan bir yazıda, «Bikini giyen turistleri unutun. Sayıları gittikçe artan Türk otelleri için para artık helal tatillerde» denildi.

Humay Guliyeva imzalı yazıda, “Alkollü içki satmama politikası ve ayrı plaj, havuz ve diskotekleriyle, ‘aile tarzı’ tatiller çıkışa geçerken, otelcilerin gözü Türkiye’nin din açısından daha muhafazakar olan orta sınıfının parasında” görüşü savunuldu. Milliyet Gazetesi’ne göre Türkiye’de aile tarzı tatillerin sayısının son beş yılda yüzde 200 oranında fırladığını da belirten Humay Guliyeva, Saraybosna’daki Uluslararası Burç Üniversitesi’nde doçent olan Teoman Duman’ın, “Türkiye’de helal turizme talepte somut bir artış var. Ancak bu konudaki siyasi hassasiyet nedeniyle verilere ulaşmak zor” şeklindeki sözlerine yer veriyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017