Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

HES'te Büyük Yarış

HES'lere yaklaşık 25 milyar dolar daha yatırım yapılacak. HES'lerin, patronlar tarafından bu kadar çok talep görmesinin en büyük nedeni işletme giderlerinin düşük, yatırım geri dönüşünü hızlı olması. Ayrıca devletin fiyat garantili elektrik alım politikası da HES'lerin cazibesini arttırıyor.
HES'te Büyük Yarış
“Hidroelektrik Santrallerin (HES)ilk yatırım maliyetleri yüksek. Ancak daha sonra işletme maliyeti hiç yok yaptığınız yatırımın geri dönüşünü kısa sürede alıyorsunuz.” Bu sözler, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Limak’ın yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir’e ait. Bugüne kadar enerjiye 1.5 milyar dolar yatırım yapan önümüzdeki 3 yılda da bu tutarı 3 milyara çıkarmayı hedefleyen Özdemir, HES yatırımlarını neden tercih ettiğini bu sözlerle anlatıyor.

Özelleştirmelerin başladığı 2005’ten sonra hızlanan HES yatırımları da bunu gösteriyor. 2005’ten bu yana Türkiye’deki HES sayısı 326’ya, kurulu güç ise 17 bin 500 megavata yükselmiş Bin 500 lisansın verildiği sektörde 522 tane devam eden HES yatırımı bulunuyor. Türkiye’nin en büyük grupları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in “Su akarken biz bakmayacağız” sözünü gerçekleştirmek için var güçleriyle çalışıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017