Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

HPV Nedir, HPV Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni olan HPV’nin sadece sizi değil, partnerinizi de tehdit ettiğini biliyor muydunuz? Virüsten korunmak için erken teşhis ile tedavi şansını kaçırmamak için birlikte hareket etmenizde fayda var.
HPV Nedir, HPV Nasıl Tedavi Edilir?
Dünyada her yıl 500 bin kadında tanısı konulan ve rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni olan Human Papiloma Virüs (HPV), Son 10 yılda daha fazla yetişkine hatta yeni doğan bebeklere bulaştı. Her gün yeni tiplerinin bulunmasıyla birlikte, günümüzde yaklaşık 120 adet HPV tipi bulunuyor ve yaklaşık 30 tanesinin kanserojen olduğu biliniyor.

Elab Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aytaç Keskineğe, “HPV üzerine yapılan araştırmaların çoğu kadınlar üzerine odaklı. Oysa HPV virüsünün erkeklerde de çok ciddi hastalıklara zemin hazırladığı artık biliniyor. Erkeklerin daha çok virüsün bulaşasında ve taşınmasında rol oynasa da genital bölgede kanserlere ve siğillere neden olabiliyor. ABD’de yapılan bir çalışmaya göre cinsel olarak aktif erkeklerin ortalama yüzde 50’sinde hayatı boyunca en az bir kez HPV enfesiyonu görülüyor” diyor.

Dünyanın birçok ülkesi ile aynı anda Türkiye’de de ilk kez kullanılan “Tam Sekans Analizi” ile virüsün varlığını kesin olarak saptamak mümkün olmuyor.

HPV, genellikle genital bölgede siğillerle kendini belli ediyor. Bazı durumlarda hiçbir belirti olmadan da HPV enfeksiyonu görülebiliyor. Lezyon olduğu saptanan kişilerde tedavi olarak genelde siğiller yakılıyor. Siğilleri dondurma, cerrahi müdahaleyle çıkarma ve küçük siğillerde özel kremler sürerek tedavi etme seçeneği de var.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017