Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

I Ching Nedir?

“I Ching de ne?” sorusunun cevabı şöyle: Çin bilicilik sanatının en saygın kaynağı olan üç bin yıllık mistik bir kitap. Temel düşüncesi ‘değişim’. Ona en sıradan konuları bile danışabilirsiniz. Ama bunu tek başına yapmanız pek mümkün değil. O yüzden I Ching eğitmeni Ebru Dengiz ile buluştuk.
I Ching Nedir?
I Ching’i, Carl Gustav Jung sayesinde tanıdık. Analitik psikolojinin kurucusu Jung’un insan ruhunu keşfetme arayışındaki en önemli duraklarından biridir I Ching. Ünlü bilim adamı, üzerinde çalıştığı eş zamanlılık ve kolektif bilinç dışı gibi kuramlarda I Ching arasındaki paralellikler görmüş ve üç bin yıllık bu bilgeye kaynağın işleme mantığına hayran kalmıştır. Tıp dünyasında eleştirilmek pahasına I Ching’i savunmuş, üzerine deneyler yapmış ve kitabı Batı’ya kazandıran Richard Wilhelm’in İngilizce çevirisine önsöz yazmıştır.

Bu mistik kitaba danışmak, sanıldığı kadar kolay değil. İşin eğitimini almadıysanız, sorularınıza cevap bulmanız imkansız. O yüzden I Ching eğitimcisi Ebru Dengiz’le buluşmaya karar veriyorum. Dengiz, dört yıldır sürdürüyor eğitimleri. Üniversitede jeofizik okuduğu yıllarda metafiziğe merak sarmış. Bu merakını bilen bir arkadaşı 1998 yılında ilk kitabını hediye etmiş ona: Alfred Huang’dan The Complete I Ching. O gün bugündür bu ilişki devam ediyor, kısmen hoca-öğrenci ilişkisi, kısmen de iki dost gibi…

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017