Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İdrar Kaçırma Nedenleri Ve Tedavisi

Ülkemizde yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 20-46’sının, menepozdaki kadınların yüzde 40-69’unun idrar kaçırma sorunu yaşadıklarını gösteriyor. Pek çok kadın bu problemi ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi çabalarıyla çözmeye çalışıyor. Oysa uzun vadede fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik sorunlara da yol açabilen idrar kaçırma, artık kolayca tedavi edilebiliyor.
İdrar Kaçırma Nedenleri Ve Tedavisi
Art Tıp Merkezi ve Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senaii Aksoy, idrar kaçırma sorunun ameliyat olmadan, ağrısız ve iz kalmadan nasıl tadevai edildiğini anlatıyor. Yetişkinler neden idrar kaçırır?

Senai Aksoy: Bunun en önemli nedeni, pelvis tabanının ve idrar torbası destek dokusunun zayıflamasıdır. Buna bağlı olarak kadınlar öksürüp-aksırdıkları, zorlandıkları zaman istem dışı idrar kaçırırlar. Aslında bu, genelde doğum yapmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun olarak kabul ediliyor. Çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, zor veya müdahaleli doğum ya da eğitimsiz kişiler tarafından doğurtulma gibi nedenler, idrar kaçırma sorununa yol açabiliyor. Bununla birlikte idrar kaçırmanın en önemli nedenleri arasında ileri yaş, menepoz, uzun süren kabızlık, şişmanlık, astım ve bronşit gibi akciğer hastalıkları da sayılabilir. İleri yaş ve menopoz dışındaki nedenlere bağlı idrar kaçırma, daha çok doğurganlık çağındaki kadınlarda rastlanıyor. Ülkemizdeyse en fazla, doğum yapmaya bağlı idrar kaçırmaya rastlanıyor.

İdrar kaçırma için hangi tedavileri öneriyorsunuz?

Senai Aksoy: Genellikle sıkışma tipi idrar kaçırma durumlarında ilaç tedavisi, ilk başvurulan yöntemdir. Hormon tedavisi de uygulanabilir. Tedavi süresi hastaya göre değişir ancak sıkışma tipi idrar kaçırma vakalarında tedavi denenmesi, oldukça etkilidir. İlaç tedavisinin uygulanmadığı ve etkili olmadığı durumlar, stres tipi idrar kaçırmada yaşanır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017