Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İhracatçı Ortadoğu İçin Yeni Yol Arıyor

Suriye sınırında durma noktasına gelen ticaret, alternatif yol arayışında görüşme trafiğini artırdı. Sadece bu yılık ilk 5 ayında yüzde 62 oranında ihracatın düştüğü Suriye’ye karşı Suudi Arabistan, Mısır gibi ülkelere artan ihracat yeni kapıları adeta zorunlu kıldı.
İhracatçı Ortadoğu İçin Yeni Yol Arıyor
Suriye ile yaşanan gerilimin ardından kapanan kapılar nedeniyle sıkıntılı bir sürece giren Türk ihracatçısı kendisine yeni yollar arıyor. 22 Ortadoğu ülkesine geçişte önemli kapılardan biri olan Suriye’ye alternatif olarak öne çıkan karada Habur, denizde ise İskenderiye limanlarının yetersiz kalması nedeniyle yeni yol arayışlarına giren Türk ihracatçı, Ekonomi Bakanlığı’na sunduğu yeni önerilerle sıkıntıyı aşmaya çalışıyor.

Gümrük ve Ekonomi Bakanlığı ise artırdığı görüşme trafiğinin sonuçlarını almaya başladı. Irak sınırında Gümrük Bakanlığı’nın alternatif kapılar üzerindeki girişimlerine iki hafta önceki sayımızda yer verdik. Habur sınır kapısına ek olarak altı yeni sınır noktası için Türkiye tarafından Irak yönetimine bir mutabakat zaptı gönderildiğini ve Irak tarafının bu metni imzalamasının beklendiğini yazmıştık. Ekonomi Bakanlığı’ndan aldığımız bilgiye göre Irak sınırında Habur Kapısı’na ek olarak açılması planlanan altı kapıdan ikisine Kuzey Irak yönetiminden onay çıktı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017