Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır

Toplumda bebek olmaması sorunu olarak bilinen ve toplumda yaklaşık 5-6 aileden birinde görülen infertilite ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler...
İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır
Toplumumuzda bebek olmaması sorunu (infertilite) yaklaşık 5-6 aileden birisinden görülmektedir. Araştırıldığında nedenlerin %40 kadına, %40 erkeğe, % 20 sinde ise he iki çifte de ait olduğu saptanmaktadır. Bu nedenle çiftlerin doktora birlikte başvurmaları gerekmektedir. Kadınlara ait nedenler arasında en sık rastlanan; hormonal düzensizlikler, yumurta bozuklukları, endometriyozis ve cukulata kistleri, tüplerde tıkanıklık, tüpler etrafında geçirilmiş karın ameliyatlarına ve enfeksiyonlara bağlı gelişmiş yapışıklıklar, rahimle ilgili anormalliklerdir. Daha az olarak rahimde bulunan myomlar, yumurtalık kistleri, erkekte spermlere karşı oluşmuş bağışıklık reaksiyonları, varikosel (damarlarda genişleme) nedenlere de olabilmektedir.

İnfertilite sorunu olan çiftlerin ilk değerlendirmelerinde muayenelerine ek olarak, erkekte sperm analizi ve Kruger testi (spermlerin yapılarındaki bozuklukların araştırılması), gerekiyorsa üroloji konsültasyonu, kadına ise vajinal ultrasonografi, hormon analizi, rahim ve tüpleri gösteren ilaçlı filmlerin çekilmesi, yumurtalamalarının olup olmadığını saptamaya yönelik testler yapılmaktadır. Takiben gerekli görülen diğer ileri testlere (tanısal ve tedavi edici laparoskopi, histeroskopi vb) geçilmektedir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017