Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İnsanlar Neden Çalışır, Nasıl Daha İyi Çalışır?

Motivasyon kavramının içine, bireyin amacı, yeterliliği ile ilgili inancı, duyguları, değerleri, beceri ve ilişkileri girer. Ancak motivasyonu dış ödüle bağlı olarak yaratma gayreti, yaratıcılığı zedeler, kendiliğinden ortaya çıkan olumlu davranışları törpüler ve kısa dönemde odaklanmaya yol açar.
İnsanlar Neden Çalışır, Nasıl Daha İyi Çalışır?
İnsan, anlam arayan bir canlıdır. Bu nedenle de, insanın yaptığı iş üzerinde kontrol imkanı varsa, iş belirli ölçüde sınırlarını zorluyor, başarı duygusu yaşatıyorsa ve gayret ile ödül arasında bir ilişki de varsa, işte o zaman kişi çalıştığı o işte anlam bulur.

Yakın zamanda yapılan araştırma sonuçlarının bir araya gelmesinin sonucunda, motivasyonla ilgili olarak klasik ödül ve ceza yaklaşımının çok sayıda sakında taşıdığı ortaya çıktı. Bu sakıncaları kısaca şöyle sıralayabiliriz. Kişiden istenen ve beklenen bir davranışın sadece dışsal bir ödül ile karşılanması ödüle bağımlılık yaratır ve içsel motivasyonu ortadan kaldırır. Dış ödüle bağlı olmak, kural dışı ve etik olmayan davranışların ortaya çıkma ihtimalini artırır. Bu nedenle, insaı harekete geçirmek için doğasında olan özelliklere yönelmek daha yerindedir.

Her insan yeni olanı keşfetmeye, becerileri geliştirmeye, öğrenmeye ve sınırlarını geliştirmeye ilgi duyar. Bu ilgi ve merakın derecesi farklı olsa da insan doğası bu özellikleri barındırır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017