Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İnternet Kullanım Bağımlılığı Nedir?

Beynimizin bize oynadığı yeni oyuna hoş geldiniz! Bilimsel adı ‘İnternet Kullanım Bağımlılığı’. Tıpkı alkol ve uyuşturucu gibi, beynin haz merkezini tetikliyor ve hayatları ele geçiriyor. Sonuçları ağır. Dünyanın ‘Akıl Hastalığı’ olarak kabul etmeye hazırlandığı bu yeni bağımlılığı tanımak ve anlamak için İstanbul’daki klinikleri ziyaret ettik.
İnternet Kullanım Bağımlılığı Nedir?
“Bir gün, ‘Artık yeter’ dedim. Twitter’ı okumayı bıraktım ve hayatımı geri kazandım” İngiliz The Independent gazetesi yazarı Dom Joly, Ekim 2012 tarihli yazısında, Twitter’dan ne kadar usandığını bu sözlerle anlatıyordu. Yazısına uygun gördüğü başlık da, sosyal medyaya selam çakıyordu: “Twitter’ı görmezden gelmeye çalışıyorum #yapacakdahaiyişeylervar”

Joly, yalnız değil. Akıllı telefonlar ve tabletlerin de katkısıyla internet, hayatımızdaki egemenlik alanını büyük bir iştahla genişletiyor. Bu yüzden, ‘internet bağımlılığı’ kavramını hızla benimsemiş görünüyoruz.

25 yaşındaki ‘Kimbapsushi’ bir öğretmen. İzmir’de yalnız yaşıyor. Haftanın birkaç günü arkadaşlarıyla dışarıda vakit geçiriyor. Evde olduğu günler, vaktinin minimum altı-yedi saati bilgisayar başında geçiyor. Bu yüzden kendisini “İnternet bağımlısı” diye niteliyor. Televizyonu hiç açmadığını, eskisi kadar kitap okumadığını, evindeki sorumlulukları ihmal edebildiğini söylüyor. En çok da, internet başında hareketsiz geçen zamana üzülüyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017