Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İrfan Sayar Röportajı

Porof. Zihni Sinir karakteriyle tanınan teknoloji tutkunu bir karikatürist ve tasarımcı olan İrfan Sayar iş ve eğlence yaşamı hakkındaki merak edilenleri anlattı.
İrfan Sayar Röportajı
Sizin yaratıcılık hikayeniz çocukluktan başlıyor. Çocukluğunuzda hazır oyuncaklar yerine kendi yaptığınız oyuncaklarla oynamayı tercih ediyormuşsunuz. Eğlence ve yaratıcılık bağlantısını değerlendirir misiniz?

Aslında her alanda yaratıcılık çok önemli. İnsanın en önemli özelliği yaratıcı olması. Her insanda zaten var olan yaratıcılığı dürtükleyen bir karakter Zihni Sinir. Yol açan, harekete geçiren... Bazı rutinler insanın yaratıcı olmasını erteleyebiliyor. İnsanın yaratıcılığını körelten bir diğer şey ise hayal kırıklıkları. İnsan hayal kırıklığına uğradığı zaman da yaratıcılığı köreliyor. Bir şey düşünüyorsunuz, gerçekleşmeyince hayal kırıklılığı oluyor. Sonra arkasından bir şey düşünüp gerçekleştiremeyince bir daha bir şey hayal edip düşünmeye gerek yok. Umut açan bir karakter Zihni Sinir. İnsan eşya ilişkisini sorguluyor. İnsanın nesnelerle olan ilişkisinde illa ki fonksiyonellik beklentisi oluyor. Yani herhangi bir heykel görse bu ne işe yarıyor gibi bir sorguda.

Oyuncak yapımından güzel sanatlara, karikatürlerden maketlere kadar birçok alanda çalışmalarınız bulunuyor. Bu çeşitliliğin eğlence kültürü oluşturma gibi bir iddiası da var mı?

Eğlence ve oyunun sınırlarını hep kaldırmışımdır hayatımda. Çalışma ile eğlence… Onlar iç içe geçebilir diye iddiam var. Tabi belirli oranlarda, yumuşak bir geçişin olması gereken kavramlar. Biraz daha eğlenceli olması, yapılan çalışma ile arttırabilecek tılsımlardan birisi. Tabii eğlence ile oyunu da ben aynı şeymiş gibi görüyorum. Ders çalışırken de mesela lisede bir arkadaşım vardı, fen bilimlerinde kendini geliştiren aynı zamanda sanata karşı ilgisi olan. Ben de sürekli suluboya resimler yapan ama fen bilimlerine de ilgisi olan bir öğrenciyim. Dolayısıyla birbirimizi tamamlıyorduk. Manisa’da Spil Dağı’nın tepesine çıkıp suluboyayla, renkli kalemlerle, bolca kağıtla matematik çalışma yöntemleri geliştirdi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017