Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İş Yerinde Gizli Psikiyatrik Sorunlar

Yaşam engellerle dolu… Bu engellerin bazıları iş hayatına ve kişinin kariyerinde de olumsuz etkiler yaratır. Bu duyguların farkında olmak, onlarla baş etmek ve hastalık boyutunda olduğunda tedavi olmak gerekir.
İş Yerinde Gizli Psikiyatrik Sorunlar
Toplumsal yaşam çalışanlara yeni yükler getirmiştir. Yeni sorumluluklar, yeni yükler başkalarına sıkıntılarını belli etmemeyi, gizlemeyi düşündürmektedir. Rekabete dayalı çalışma koşulları, ön yargılar, damgalanma korkusu durumun inkar edilmesine ve uzmana gidilmesine engel olmaktadır. Bulgular şiddetli olduğunda genellikle uzmana ulaşmakta sorun olmaz. Ama bazen şiddetli olmayan belirtiler zaman yayılıp sinsi bir şekilde yaşamın değerini ve verimini olumsuz etkiler. Özellikle çalışanların sinsi sorunları kolayca gözden kaçabilir.

Kişi kendini iyi hissetmek ister

İş ortamında verimlilik ve performans birçok etkene bağlıdır. Genellikle kendine verilenleri yerine getirmek insan için yeterli olmaz. Yeteneklerini tam olarak kullanamama duygusu hüzün yaratır, Abraham Maslow’un gereksinimlerinin hiyerarşisi teorisine göre de ilk sıra fizyolojik ihtiyaçlar vardır. Nefes almak, su içmek, yemek ve üremek.

Piramidin yukarı doğru ikinci sırasında ise “güvenlik ve korunma” gelir. Onu sağlayan insanın bir üst gereksinimi bu güvenlik duygusuna bağlı olan, sevgi ve ait olma ihtiyaçları izler. Diğerlerinin bize gösterdiği saygı ve kendi öz saygımız diğer önceliktir. Bu dört ihtiyaç yerine gelmezse sorun oluşur. Bu sorunun nedeni ihtiyaç hissetmedir. Maslow buna hayatta kalma ihtiyacı demektedir. Piramidin son kısmı, kendini gerçekleştirme bölümüdür. Diğerleri daha kolay, ama bu zordur. İnsanlar hep daha fazlasını ister ama ihtiyaçlar tatmin olur olmaz, dikkatleri hemen kendilerini gerçekleştirmeye döner.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017