Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Isı Yalıtımı Artık Zorunlu Oluyor

Her yıl ortalama 7.5 milyar dolarlık enerjinin israf edilmesi üzerine enerji verimliliği stratejisi belgesi ile konuya son nokta koyuldu. Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edilerek, 25 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan strateji belgesi, konutları da yakından ilgilendiriyor.
Isı Yalıtımı Artık Zorunlu Oluyor
Enerjisinin yüzde 73’ünü ithal eden Türkiye’nin 2011 yılında enerji ithalatı ortalama 50 milyar dolar oldu. Cari açığı ise yaklaşık 77 milyar dolar… Yani enerji ithalatımız, cari açığımızın ortalama yüzde 67’si kadar. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Türkiye’deki binaların yüzde 90’ının yalıtımsız olması. Bu nedenle her yıl ortalama 7.5 milyar dolarlık enerjiyi israf ediyoruz.

Bu gidişe bir “Dur” deme zamanının geldiğini fark eden yetkililer, enerji verimliliği strateji belgesi ile konuya son noktayı koydu. Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edilerek, 25 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan strateji belgesi, konutları da yakından ilgilendiriyor.

Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’ne göre; binaların enerji talepleri ve karbon emisyonları azaltılacak, yenilebilir enerji kaynakları kullanan sürdürülebilir çevre dost binalar yaygınlaştırılacak. Yeni yapılacak toplu konut projelerinde bu belge çerçevesinde uygulamalar dikkate alınacak.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017