Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İşkolik Misiniz?

Haydi, “kolik”i atabilir, kendini ve işini seven, güzel yapan, sağlıklı, mutlu, dengeli, iyi yaşayan birisi olabilirsiniz… Hatırlayın; sizin gerçek iyiliğiniz, tüm işlerin, yapılacak üretilecek şeylerin ve diğerlerinin de iyiliğidir!
İşkolik Misiniz?
İşkoliklik, bir bağımlılık hali; bağımlılık hissedilen şeyse çalışma ve başarma, onaylanma… Bu bağımlılık türü giderek artan biçimde besleniyor. Üstelik rekabetin iyice arttığı kültürel ortamlarda, iş ortamında, belirlenmesi bile daha karışık, diğer bağımlılıklardan daha zor hale geliyor. Çünkü bağımlılık hissedilen şey, gerçekte güzel sonuçlar da getiren bir durum… Çalışmak ve başarmanın takdir edilmemesi, desteklenmemesi düşünülemez doğal olarak.

Aynı zamanda severek çalışmanın “iyilik” demek olduğunu, başarmak, suçluluk duymadan, kaygılanmadan rekabet edebilmenin olgunluk olduğunu da bildiğimiz durumlarda. Sportmenlik iş yaşamında ve yaşamın her alanında olgunluk demek… “İyi olan kazansın”… “Çalışalım, potansiyelimizin, üretimimizin sonuçlarını birlikte kutlayalım”, “Kim kazanırsa hepimiz için iyi, güvenerek ve severek çalışalım”… Bu cümleler bağımlılıktan kaynaklanan başarma güdüsüyle çalışılan ortamlarda çok ütopik, duygusal, fantezi gibi algılanır çoğu zaman… Böyle algılanan ortamlarda rekabet duygusu bambaşka anlamlarla motivasyon kazanır. Oradaki motivasyon ölüm kalım savaşı gibidir. Sanki ölümüne yapılması gereken, mutlak kazanma olmazsa olmaz, olmazsa sonu çok büyük, kaldırılması çok güç kayıplar gibi algılanır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017