Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İşkoliklik Nedir? İşkolik Olma Modası

“Yoğunum, çok çalışıyorum” demek bir övünç kaynağı oldu çalışan için. Zaman kendi işkoliklerini yarattı ve öyle olmayanları öyle gözükmeye zorlar oldu. Ortaya aslında işi doğru planlamayıp çok fazla mesaiye kalan özel hayatı sıkıntılı ve çoğu zaman psikolojisi bozuk yeni bir kesim çıktı.
İşkoliklik Nedir? İşkolik Olma Modası
İş hayatının yoğunluğu ve yıpratıcılığı bugün herkesçe malum, çalışan çalışmayan tüm insanlar bu konuda aralarında gizli bir anlaşma yapmışçasına hemfikirler. Burada iş hayatı ile kastedilen ise genellikle özel sektör. Kamunun çalışma hayatındaki kötü şöhretinin aksine özel sektörün çalışma koşulları konusunda herkes sabit bir fikre sahip. Peki, gerçekte durum böyle mi? İş hayatı sanıldığı kadar yoğun mu? Özel sektör adam yer mi? Tüm şirketlerde bu konuda hep aynı manzara mı var? Beyaz yakalı çalışan elinde çayı asansörden çıkarken diğer bölümden arkadaşını görür ve sorar:

-Nasıl gidiyor?

-Yoğun çok yoğun… Sabah yedi akşam on bir.

-Allah kolaylık versin.

Cümleler söylenirken alaycı gülüşler bakışlar ardında saklanır. Adeta beyaz yakalı çalışanın refleksi olmuştur “yoğun çok yoğun” cevabı. Canımız sıkılınca elimiz telefonumuza gider. Sokakta, arabada, yemekte, alışverişte hep bir Blackberry, iPhone bağımlılığı. Tık tık tık! Klavye üzerinde parmaklar kayar, kaşlar üçgen bir çatı halini alıp ciddileşir. Sanırsın dünyaya yabancı bir cisim yaklaşıyor da beyaz yakalı çalışan elindeki cihaz ile onun yönünü değiştiriyor. Oysa ki çoğu zaman acil olmayan bir mail, twitter ya da wharsApp’tır ekrandaki.

Yoğunum, çok çalışıyorum demek bir övünç kaynağıdır çalışan için. Kendini yoğun ve çok çalışıyor göstermekse zevkli ve uzun vadede getirisi yüksek bir uğraş.

Evet, bugün özel sektöre dair herkesin benimsediği benzer fikirler varsa elbet bunda bir doğruluk payı vardır. Fakat günümüzde yoğunluk, gece gündüz çalışma bir şeylerin nedeni değil, başlı başına amaç haline gelmiş durumda. Yani insanlar artık işler yetişsin diye çok çalışmanın ötesinde, çok çalışmak için iş üretir hale gelmiş durumda. İşkoliklik çok sağlıklı bir insan modeli olarak resmedilmekte ve övünç kaynağı olmakta.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017