Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İstanbul’un Siluetini Çatılar Bozuyor!

Son zamanlarda en çok tartışılan konuların başında siluet tartışması geliyor. Bence İstanbul’daki en büyük siluet sorunlarından biri çatı eğimleridir. 33 derece eğimli çatılar maalesef bugün ki çatıları göz zevkimize sunmuştur.
İstanbul’un Siluetini Çatılar Bozuyor!
İstanbul, adı şiirlere konu, şairlere ilham kaynağı olmuş şehrimiz… Ne yaparsak yapalım, ne kadar kötü inşaatlar yapıp görüntüsünü bozmak için uğraşalım; hala özel, hala bir şekilde güzel, hala farklı…

Şehrin bence en büyük problemlerinden biri ise çatıları. Binalarımızın çatılarına dikkat ediyor musunuz? Çoğunluğu bir tekdüzelik içinde belli bir eğimle yapılmış. Tabi ki bu keyfe keder bir durum değil yasal zorunluluklardan geliyor.

İmar Kanunu her ne kadar neyi nasıl yapılacağını tanımlasa da şehirler kendi yönetmeliklerini İmar Kanunu’na aykırı olmayacak şekilde yapmakla sorumludur. Bu yönetmelikler şehre kimliğini ve siluetini veren kurallardır. Peki İstanbul’da durum nedir? İstanbul’da bence siluet sorunlarından birisi çatı eğimidir. Eski yönetmelikte tanımlanan 33 derece eğimli çatı yapma zorunluluğu bugün gördüğümüz çatıları göz zevkimize sunmuştur.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017