Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

İşte Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?

Duyguların en kabullenilemeyeni, istenmeyeni ve başa çıkmakta zorlanılanı öfkedir. Kontrol edilmediğinde öfkemiz yanlış bir davranışa, sözel ya da bedensel saldırganlığa dönüşebilir. Öfkeyi kontrol etmek için bedenimizin tepkilerini anlayıp öfkenin önüne geçmek gerekir.
İşte Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?
Engellendiğimizde, hayal kırıklığına uğradığımızda, fiziksel zarar gördüğümüzde, haksızlık yapıldığında, tehdit edildiğimizde, beklenmedik anda gelip yaşamımızı altüst eden felaketlerde öfkeleniriz. İşte o anda öfkeye karşı göstereceğimiz davranışı seçme zamanıdır. Öfkemizi bastırabiliriz, anlatabiliriz ya da dindirebiliriz. Ama nasıl?

Öfkenizin nedeni aslında diğer insanlar ve olaylar değil, sizin gerçekleşmeyen beklentilerinizdir, düşüncelerinizdir. Öfkelendiğinizde kalbiniz hızlı çarpar, terlersiniz, titrersiniz, nefes hızınız değişir. Bunlar size düşünce ve davranışlarınızı değiştirmek için birer ipucudur. İlk yapılması gereken öfkelendiren olaydan ya da kişiden uzaklaşmaktır. Böylece kendinize sakinleşmek için zaman kazandırırsınız.

Öfkelendiğiniz zamanlarda nefes alırken düzensizlikler olur. Heyecandan kalbimiz daha hızlı çarpar ve kesik kesik solumaya başlarız bu nedenle önce nefesimizi kontrol etmeliyiz. Nefes alıp verirken ağır ve derinden olmalı ve göğsünüz değil karnınız inip kalkmalıdır. Bir elinizi göğsünüze diğerini karnınıza koyun. Burnunuzdan, beşe kadar sayarak çok yavaş bir şekilde nefes alın, aldığınız nefesi üçe kadar sayarak içinizde tutun, içinizde tuttuğunuz nefesi sekize kadar sayarak ağzınızdan yine çok yavaş bir şekilde verin.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017