Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kabızlık (Konstipasyon) Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Doktora en sık müracaat edilen hastalıklardan olan kabızlık (konstipasyon), genelde ileri yaşlarda görülmesine karşın toplumun her kesimini etkileyebiliyor.
Kabızlık (Konstipasyon) Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Kabızlık en sık doktora müracaat edilen hastalıklardan birisidir. Genelde ileri yaşlarda görülmesine karşın toplumun her kesimini etkileyebilir. Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat fazla görülür. Böyle durumlarda uzman bir hekime başvurulmalı, işi kendi yöntemlerimize bırakmamalıyız.

Genel olarak söylemek gerekirse, bir insan dışkılama esnasında zorlanıyorsa, yani bu işlevi uzun bir sürede efor sarf ederek gerçekleştiriyorsa bir kabızlık durumunun varlığından söz edilebilir. Bir insanın bağırsaklarının normal şartlarda haftada en az üç kez boşalması gerekmektedir, daha az sayıda dışkılama kalın bağırsağın son kısmında atılmadan bekleyen dışkının bir süre sonra sıvı içeriğinin giderek azalmasıyla sertleşmeye neden olmakta ve buda atılırken ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Günümüzün modern insanı her gün git gide daha hareketsiz bir yaşam biçimini benimsemektedir. İş yerindeki çalışmalar, özellikle büro çalışmaları daha hareketsiz ve oturarak yürütülmektedir. Ulaşım olanakları geliştikçe insanlar daha az yürümektedirler. Giderek yoğunlaşan çalışma koşulları kişilerin düzenli aralıkla beslenmelerine olanak bırakmamaktadır. Günümüz insanının beslenme tarzının bitkisel kökenden hayvansal kökene kayması, psikolojik yönden bazı olumsuz uyarılarda sık sık karşılaşma kişilerde kabızlığı oluşturmaktadır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017