Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kadın Düşmanlığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Mutlaka hepimizin çevresinde vardır en azından bir tane kadın düşmanı erkek. İlk bakışta anlamazsınız; ama cümleleri, kelimeleri, bazen bakışları giderek sizi rahatsız etmeye başlar. Anlam veremezsiniz… Peki neden böyle yapıyorlar acaba? Anlayabilmeniz için işte sizi mini bir rehber…
Kadın Düşmanlığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
İngilizce’de ‘misogyny’ denilen kadın düşmanlığı hastalığı, Yunanca’da kadın (gyne) ve nefret etmek (misein) kelimelerinden türetilmiş. Feminstler kadın düşmanlığını günümüzde daha çok politik bir ideoloji olarak değerlendirse de aslında kadın düşmanlığı toplumun farklı alanlarında farklı şekillerde sıkça karşımıza çıkan bir durum. Örneğin bir kadın düşmanı için cinsel ilişki, kadına şiddet uygulamanın bir yöntemi, çünkü kadın o sırada bir insandan çok et parçası bu hastalığa kapılmış olanlar için.

KADIN DÜŞMANLIĞI ÇEŞİTLERİ

Akıl kadınlara karşı düşmanlık: Geleneksel toplumda erkek yöneten, kadın yönetilendir. Erkek evi geçindirir, evdekileri korur; kadınsa erkeğin soyunun devamından sorumludur. İşte bu resimde, kadının aklı, erkeğin kendisine biçtiği rolleri gerçekleştirmesinde engel teşkil etmemeli. Bu nedenle bu rollere sıkı sıkıya bağlı erkek, akıllı kadınlardan korkuyor. Korkusunu belli etmek yerine de ona düşmanlık göstermeyi tercih ediyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017