Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kadınlarda Akciğer Kanseri Oranı Artıyor!

Son yıllarda erkeklerin sigarayı bırakmaya başlamasına rağmen kadınlarda sigara tüketimi artarak devam ediyor. Sonuçta 55 yaş üstü sigara içen kadınlarda akciğer kanseri görülme riski her geçen gün artıyor.
Kadınlarda Akciğer Kanseri Oranı Artıyor!
Akciğer kanseri kadınlarda giderek daha yaygın görülen bir hastalık oldu. Akciğer kanserinin yüzde 85’i sigara içenlerde görüldüğü gibi, son yıllarda bu hastalığın kadınlarda erkeklerden daha fazla gözlendiği tespit edildi. Ölüm hızı yüksekliğinin sigara içimi ile paralellik gösterdiği hastalık, erken evrelerinde ancak düzenli yapılan sağlık kontrolleriyle tespit edilebiliyor. Konuyla ilgili olarak Hisar Intercontinental Hospital Medikal Onkoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Bekir Öztürk’ten bilgi aldık.

Akciğer kanserlerine yakalanan her yüz kişiden 85’inin sigara içmesi, akciğer kanserinin sigarayla özdeşleşmesine neden oluyor. Nadiren de olsa sigara içmeyenlerde de gözlenebilen akciğer kanseri en çok 55-65 yaş dönemindeki kişileri hedef alıyor.

Sigara içenler kadar, sigara dumanına maruz kalan pasif içici konumundaki kişiler de akciğer kanserine yakalanma tehdidi altında. Pasif içicilerde akciğer kanserine yakalanma oranı iki, üç kata kadar çıkabiliyor. Günde ortalama iki paket sigara içen bir kişide akciğer kanserinden ölme riski sigara içmeyenlere göre 70 kat artıyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017