Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kanada'nın Avrupalı Yüzü Montreal Kenti

Küçük Paris olarak anılan Montreal şehirli imajını yeşil alanlarıyla birleştirip yaşanılası bir kent sunuyor ziyaretçilerine...
Kanada'nın Avrupalı Yüzü Montreal Kenti
Jacques Cartier’in 1535-1536 yıllarında Mont-Royal adını verdiği bir dağın çevresinde ve yamacında kurulan Montreal’in bugünkü metropoliten alanı, Montreal Adası’nın yanı sıra Hochelaga takım adalarındaki öbür adalara ve St. Lawrence Irmağı’nın iki yakasını kapsıyor. Montreal’in ilk göçmenleri, tabii afetlerden kendilerini koruduklarına inandıkları dağın tepesine, şükran duygularını göstermek adına tahta bir haç dikmişler. Bu noktadan şehri seyretmek kanatlanmak gibi bir his.

Şehri 1842 yılında gezen romancı Charles Dickens, yolların dar ve düzensizliğinden söz eder ve tipik bir Fransız kasabası olarak niteler Montreal’i. Gerçekten de bu artistik şehir için, küçük Paris yakıştırması öteden beri yapılır. Montreal’de; Vieux-Montreal (Eski Montreal) ve Downtown bölgeleri ve bu bölgeler dışında kalan kimi parklar, kayak alanları ve spor kompleksleri keşfedilecekler arasında yer alır. Vieux-Montreal, şehrin geçmişini yansıtırken, Downtown ise daha çok modern zamanların bir eseri olarak kabul edilir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017