Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Karbon Borsası Para Basabilir

Kyoto Protokolü'nü imzalayan ülkelerin uygulamakla yükümlü olduğu emisyon kotaları, yeni bir ticaret alanı yarattı. Karbon kotasının tamamını kullanmayan ülkeler kotayı aşan ülkelere salınım haklarını satabiliyorlar.
Karbon Borsası Para Basabilir
Türkiye, uzun yıllar ayak sürüdükten sonra ancak 26 Ağustos 2009 tarihi itibariyle anlaşmaya taraf oldu. Protokolde yer alan kriterlere uymayan taraflara uygulanacak yaptırımlar 2012 yılından itibaren yürülüğe giriyor. Bu tarihten itibaren yükümlülüklerini yerine getirmeyen ülkeler, bir sonraki dönemde ekstra ceza ödemek durumunda kalacaklar.

Türkiye'nin anlaşmaya taraf olmasından kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmesi için zaman daralıyor. En önemli gereksinimlerin başında organize piyasa ortamında emisyon ticaretinin gerçekleştirilebilmesi için bir karbon borsasının kurulması geliyor. Zira, başta Zorlu Enerji olmak üzere birçok Türk şirketi halihazırda yurtdışındaki karbon borsalarında emisyon ticareti faaliyeti yürütüyor.

Haberin tamamını hemen okumak için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017