Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kariyer.net: Mayıs Ayı İstihdam Yıldızı Sağlık Sektörü

Kariyer.net Mayıs ayı istihdam endeksi sonuçlarına göre sektörlerdeki yeni iş ilanı sayıları kriz öncesi rakamları geride bıraktı.
Kariyer.net: Mayıs Ayı İstihdam Yıldızı Sağlık Sektörü
Kariyer.net Mayıs ayı istihdam endeksi sonuçlarına göre sektörlerdeki yeni iş ilanı sayıları kriz öncesi rakamları geride bıraktı. Mayıs ayında Kariyer.net veritabanında yayınlanan yeni iş ilanları sayısındaki artış bir önceki aya göre yüzde 3 olarak gerçekleşti. 2010 Ocak-Mayıs toplam İlan sayısı; 2007 yılı aynı dönemine göre % 9 artış; 2008'e göre % 7 düşüş; 2009'a göre % 52 artış gösteriyor.

Yeni yıl ile birlikte her ay düzenli olarak artan sağlık sektöründeki yeni iş ilanları rakamları ise Mayıs ayında yeni bir rekora daha imza attı. Mayıs ayı istihdam endeksi raporu sonuçlarına göre sağlık sektöründeki yeni iş ilanları sayılarında Mayıs 2008'e göre yüzde 29, Mayıs 2009'a göre yüzde 54 ve bir önceki aya göre yüzde 7'lik bir artış görüldü.

Sağlıktaki yatırım istihdama yansıdı Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, yurt geneline yayılan özel hastane yatırımları, mobil sağlık ve evde bakım hizmetleri ile birlikte sağlık sektöründeki yeni iş ilanı sayılarındaki istikrarlı yükselişin sürdüğünü belirtiyor: "Kariyer.net Mayıs ayı istihdam endeksi sonuçlarına göre sağlık sektöründeki yeni iş ilanları sayısı bir önceki aya kıyasla yüzde 7 oranında artarak 643'e ulaştı. Her iş ilanıyla ortalama 2 kişinin arandığı düşünüldüğünde, sadece Mayıs ayında Sağlık sektörü için bin 300 personele ihtiyaç olduğu görülüyor."

Sağlıkta en çok hemşire ve uzman doktora ihtiyaç var Sağlık sektöründe en çok ihtiyaç duyulan pozisyonların başında hemşire ve uzman geliyor. Bu pozisyonları ise hasta danışmanı, muhasebe uzmanı, sekreter, diyetisyen, insan kaynakları uzmanı, anestezi teknikeri, radyoloji teknikeri ve fizyoterapist takip ediyor. Azoz, bu durumun sağlık sektörünün, sağlık çalışanları dışında birçok farklı meslek grubuna da iş imkânı sağladığı anlamına geldiğini belirtiyor.

Tekstil ve Yapı krizin etkilerini atıyor Krizden en çok etkilenen alanların başında gelen tekstil ve yapı sektörlerindeki yeni iş ilanları sayılarında son aylarda istikrarlı bir artış yaşanıyor. Tekstil sektöründeki yeni iş ilanı rakamları Mayıs 2008'den bu yana en yüksek ilan sayısına ulaşırken, yapı sektöründeki ilan sayıları da iki yılın en yüksek ilan seviyelerine ulaştı. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre iş ilanlarının sayısında Yapı'da % 47, Tekstil'de % 63 artış bulunuyor.

Üretim sektöründe il bazında istihdam hızlandırıyor Kariyer.net Mayıs ayı istihdam endeksi sonuçlarına göre üretim sektöründe krizin etkilerinin silinmeye başlandığını görülüyor. İl bazında yapılan yeni iş ilanları sayıları incelendiğinde üretim ve tekstil alanlarında faaliyet gösteren firmaların yoğun olduğu bölgelerde ilan sayılarının arttığı görülürken, turizm bölgelerinde azaldığı görülüyor. Mayıs ayı istihdam endeksi sonuçlarına göre Kocaeli-Gebze gibi sanayinin yoğun olduğu bölgelerde yeni iş ilanı sayılarında yüzde 36'lık bir artış yaşandı. Bu bölgeyi yüzde 29 ile Mersin, yüzde 28 ile Bursa, yüzde 27 ile Konya ve yüzde 22'lik artışla Denizli takip etti. Buna göre Mayıs ayında sanayi sektöründeki yeni iş ilanı sayısında Mayıs 2008'e göre yüzde 3'lük bir düşüş yaşanırken, geçtiğimiz yılın ayını dönemine göre yüzde 71, bir önceki aya göre ise yüzde 3'lük bir atış yaşandı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da artış Mayıs ayı istihdam endeksi sonuçlarına sevindirici bir haber de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nden geldi. Başta Elazığ ve Diyarbakır olmak üzere bu bölgelerde yeni iş ilanları sayılarında dikkat çekici bir artış yaşanıyor. Ayrıca, şubat ve mart aylarında, Turizm sektöründen gelen iş ilanları sayısındaki yüksek artış, yaz başında kadroların dolmasıyla mevsimsel düşüşe dönüşse de, 2010 yılında turizm sektöründe işe alımlar geçtiğimizin yılın aynı dönemine göre daha yüksek bir tablo çiziyor.
Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017