Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Karizma Nedir? Karizmatik Lider Nasıl Olunur?

Sizi dinleyenleri cezbeden ve motive eden, vizyoner ve ilham verici mesajları verebilme yeteneğidir karizma. Peki, karizmayı nasıl öğrenebilirsiniz? Herkesin takip etmek isteyeceği bir lidere dönüşmeye ne dersiniz?
Karizma Nedir? Karizmatik Lider Nasıl Olunur?
Karizmanın temeli değerler ve duygulardır. Karizmanın doğuşunda Aristo’nn ortaya koyduğu logos, ethos ve pathos kavramları yatar yani diğerlerini ikna etmek için güçlü ve nesnel bir retorik kullanılmalı, kişisel ve ahlaki kredibilite yüksek tutulmalı ve takipçilerin duyguları ve tutkuları kışkırtılmalı. Eğer bir lider bu üçünü iyi biçimde yaparsa takipçilerin umutlarına ve ideallerine dokunur, onlara bir amaç sunar ve harika şeyleri elde etmek için onlara ilham verir.

Karizma doğuştan gelmez, öğrenilebilen bir yetenek ya da geçmişten bugüne dek uygulanan yetenekler kümesidir. Laboratuvarlarda ve sahadaki yöneticilerle yapılan araştırmalar gösteriyor ki doğru alanda eğitilen herkes daha etkileyici, güvenilir ve diğerlerinin gözünde lider gibi görülen biri olabilir. Nasıl ki atletler bir yarışmayı kazanmak için yoğun antrenmanlara ya doğru oyun planına gereksinim duyuyorsa, daha karizmatik olmak isteyen liderler de derslerine iyi çalışmalı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017