Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kasko Fiyatları Yeni Kasko Sistemi Sonrası Arttı Mı?

Yeni kasko sistemi öncesi fiyatların artacağına yönelik haberler, 1 Nisan'dan sonra tekrar gündeme gelmeye başladı. Yeni kasko sisteminin kasko fiyatlarını nasıl etkilediği merak konusu.
Kasko Fiyatları Yeni Kasko Sistemi Sonrası Arttı Mı?
Kasko Fiyatları Yeni Kasko sistemi Sonrası Arttı mı? Yeni kasko sistemi öncesi fiyatların artacağına yönelik haberler, 1 Nisan’dan sonra tekrar gündeme gelmeye başladı. Yeni kasko sisteminin kasko fiyatlarını nasıl etkilediği merak konusu.

Yeni kasko yasası yürürlüğe girmeden kısa bir süre önce yayınlanan haberler, kamuoyunda yeni kasko sistemi ile beraber kasko fiyatlarında fahiş artışlar meydana geleceği yönünde bir algı oluşturmuştu. Konu ile ilgili Türkiye Sigorta Birliği ve Ray Sigorta açıklama yaparak yeni kasko sisteminde fiyat belirlemede tüketicinin tercihlerinin öncelikli olacağını belirtmişlerdi. Yeni kasko sisteminin 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girmesi ile birlikte kasko fiyatları tekrar gündeme geldi.

1 Nisan’dan sonra sigorta şirketlerinin orijinal parça veya muadil parça ayrımına göre poliçe oluşturulmaya başlamasının fahiş fiyat artışlarına sebep olduğu ve Rekabet Kurumu’nun konu ile ilgili inceleme başlattığı yönünde gelen haberler mevcut. Peki kasko fiyatları gerçekten arttı mı?

Yeni Sistemle Kasko Fiyatları Düştü
1 Nisan sonrası değişen kasko sigortası ürün fiyatlarındaki değişiklikleri anlamak için Sigortam.net verilerini inceledik. Sigortam.net’te kasko teklifi veren anlaşmalı 11 sigorta şirketinin 1 Nisan-3 Nisan arasında verdikleri kasko tekliflerini incelendiğimizde, yeni kasko sisteminden sonra fiyatlarda herhangi bir artış olmadığını gördük. Aksine, 11 sigorta şirketinin yeni kasko ürünleri ile, benzer teminatları içeren eski kasko ürünleri karşılaştırıldığında yaklaşık %12 daha düşük primli teklifler verildiği görülüyor.
Yeni Kasko Sistemi öncesi deprem ve sel muafiyetli bir sigorta ürünü, 1 Nisan’dan itibaren yüzde 10 gibi bir düşüşle sunulmaya başlandı.

Kasko Fiyatlarını Arttıran Teminatlar
Nisan sonrası genel tabloya göre yeni kasko yasası fiyatlarda artışa değil, ciddi bir düşüşe sebep oldu. Spekülasyonlara konu olan artış ise, kasko ürünlerinin değişmesi ile alakalı. Yeni kasko sistemi ile beraber daha önce teminat verilmeyen zararlar da sigortalanmaya başladı. Ek teminatlar başlığı altında sunulan bu teminatları satın almak isteyen kişinin sigorta kapsamı da genişleyeceğinden sigorta primi artıyor. Daha önce full kasko adıyla satılan ürüne, yeni kasko sistemi ile beraber kemirgen hayvanların vereceği zarar, yağsızlık, susuzluk, bakımsızlık, mekanik parça kırılması gibi pek çok ek teminat dahil olduğu için bu risklere karşı da sigorta isteyen tüketici normal olarak daha fazla ücret ödeyecek.

Hangi Kasko Ürünleri Daha Ucuz?
Önceki dönemlerde en çok tercih edilen kasko ürünlerinin yeni sistemdeki karşılıkları olan “kasko” ve “genişletilmiş kasko” ürünlerinin fiyatlarında artış görülmüyor. Artış, yeni kasko sistemi ile birlikte gelen ek teminatları da kapsayan ve en kapsamlı kasko ürünü olan tam kasko için geçerli. Üstelik bu artış da yine tüketicinin tercihine ve ne kadar çok teminat istediğine bağlı.

Siz de yeni kasko sistemi ile bütçenize daha uygun kasko sigortası ürünleri için Sigortam.net uzmanlığından faydalanın. Hemen Sigortam.net internet sitemizden veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden kasko sorgulama yapın, en iyi kasko fiyatları ve seçeneklerini görerek size en uygun kasko sigortasını seçin.

Sigortam.net hakkında: Sigortam.net, pek çok başarılı internet projesini bünyesinde barındıran İlab Holding çatısı altında, 12 yıldır karşılaştırmalı sigorta alım hizmetleri vermektedir. Sigorta karşılaştırma alanında Türkiye’de online hizmet veren ilk ve en büyük şirket olan Sigortam.net, sigorta yaptırmak isteyenler ile sigorta şirketlerini şeffaf bir platformda biraraya getirerek hem sigortacılık hem de internet sektöründe pazarın büyümesine önemli oranda katkı sağlamaktadır.

www.sigortam.net
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017