Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kavunun Faydaları Nelerdir?

Büyük yapraklı, sarı çiçekli sürüngen bir bitki olan kavun, sulu ve kokuludur. Bol miktarda su barındırmasının yanında A ve C vitaminlerince de zengin bir besindir. Ayrıca iyot ve krom gibi mineralleri de içinde barındırır.
Kavunun Faydaları Nelerdir?
Taze olarak yenen kavun vücudu serinletir, idrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Romatizma ve basur şikayetlerini azaltır. Böbrekleri temizler. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir. Cildin taze görünmesini sağlar.

Yemeklerden önce kavun yenirse hazım cihazlarını yıkar ve hastalıkları giderir. Böbrek – mesane kumu dökülürken kavun yenirse böbrekler rahatlar ve vücut zindeleşir. Kavunun idrar söktürücü özelliği de vardır. İdrar yolu hastalıklarından şikayetçi olanlara bol bol kavun yemeleri tavsiye edilir. Kabak, kavun, safran ve arpa unundan yapılmış helva bol bol tüketilirse idrar zorluğunu giderir. Böbrek ve sidik kesesi iltihaplanmasında kavun çekirdeği, karpuz çekirdeği ve hıyar çekirdeği yenmelidir.

Kavun çekirdekleri kaynatılıp birer bardak içilirse göğüs nezlesi olan hastalar şifa verir. Karaciğer hastalıklarına kavun çekirdeği kaynatılıp suyunun içilmesi çok faydalı olur. 50 gram kavun çekirdeği tozu sıcak su ile yutulursa öksürüğe iyi gelir. Kavun; meniyi arttırır, kumları döker, böbrekleri besler, yağlandırır. Çekirdekleri yenirse iç yaralarına iyi gelir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017