Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kış Depresyonuna Çözüm Bulundu! 'Kuş Cıvıltısı'

Uzmanlar, özellikle kış aylarında artış gösteren depresyon vakalarına karşı günde beş dakika kuş cıvıltısı dinlemenin depresyonu önleme konusunda etkili olduğunu belirtiyor.
Kış Depresyonuna Çözüm Bulundu! 'Kuş Cıvıltısı'
İngiltere’nin tarihi ve doğal güzelliklerini koruyan National Trust Vakfı, kuzey yarımkürede gün ışığına hasret çok sayıda kişinin bu dönemde yaşadığı iç sıkıntısına kuş seslerinin deva olabileceğini söylüyor. Vakıf, kış hüznünü yenmek amacıyla kuş seslerinden bir derleme yayımladı.

Amaç, baharın kapıda olduğu hissini uyandırmak, National Trust ekolojisti Peter Brash, “Kuş seslerinin içimizde uyandırdığı sıcaklık hissi insanoğlunun doğasında var.” diyor. Peter Brash, sebze meyve yemek ya da egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam öğütleri arasına kuş sesi dinlemenin de eklenmesini istiyor. Ama soğuk kış aylarında kuşların çoğu dallarda şakımaktan ziyade yiyecek bir şeyler bulup sağ kalmak derdinde.

Peter Brash, doğal hayatta bahar aylarında yaptıkları ses kayıtlarının kışın devreye girebileceğini ve İngiltere’nin dört bir yanında evlerde dinlenebileceğini söylüyor. Kış ayları kuş sesinden tamamen yoksun değil elbet. Fakat öten kuşların bütün yeteneklerini konuşturduğu dönem mayıs ayına denk düşüyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017