Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Koah Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bir solunum yolu hastalığı olan ve ortamdaki nemin az ya da fazla olmasından kaynaklanan koah hastalığı, özellikle mevsim geçişlerinde atağa geçiyor.
Koah Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bir kış hastalığı olarak bilinen koah, yaz mevsiminde de yükselen nem oranıyla birlikte sağlığı tehdit ediyor. Hastalığın oluşumunda klima kullanımı, cereyanda kalma, sık sık hava değişimi, hava kirliliği, tozlu ve aşırı kurak yerlerde bulunma da önemli rol oynuyor. Koah mevsim değişimi yaşanan sonbahar ve kışa geçiş döneminde de risk taşıyan bir hastalık, çünkü bu dönemde koah hastaları ya da hastalık riski taşıyanlar kışa adapte olmada zorluk yaşarken, vücudun direnci düşebiliyor. Böylece kolayca enfeksiyon oluşup atak yaşanabiliyor.

Eylül-Ekim ayları grip öncesine denk geldiğinden salgın öncesi grip aşısı yaptırmak gerekiyor. Hastalıkla ilgili olarak merak ettiklerimizi Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Orhan Dalkılıç’a sorduk.

Koah nefes borularını tutan, nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma ile seyreden kronik süregen bir akciğer solunum yolu hastalığı olarak tanımlanıyor. Kronik bronşit ve amfizemden oluşuyor ve özellikle sigara içen kişilerle astım hastalığı gibi kronik akciğer hastalığı olanları hedef alıyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017