Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

KOBİ’lerin Finansman Sorunları Büyüyor

Ekonomideki olumlu gelişmeler, piyasalara olumlu yönde yansıdı. Ancak KOBİ’lerin finansman sorunu devam ediyor. Nitekim Ekim ayı itibariyle 143 milyar kullandıkları oran yüzde 20 seviyesine geriledi.
KOBİ’lerin Finansman Sorunları Büyüyor
Türkiye ekonomisi son yıllardaki büyüme performansıyla rüzgarı arkasına aldı. Uluslararası derecelendirme kuruluşları da performansı teyit etti ve Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notu yükseldi. Diğer derecelendirme kuruluşlarından da bu yönde olumlu değerlendirmeler bekleniyor.

Kredi maliyetleri düşüyor

Not artırımıyla ülkeye yabancı sermaye girişi hız kazanıyor. Kredi maliyetleri düşüyor, sermaye piyasalarının hacmi büyüyor ve birçok olumlu etkisiyle ekonomideki büyüme, daha da hızlanıyor. Peki bu gelişmeler Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’e yansıyor mu?

TÜİK verilerine göre Türkiye’de faaliyet gösteren 2,5 milyon işletmenin yüzde 99,9’u KOBİ’lerden oluşuyor. İşletme sayısı açısından büyük işletmeler toplam işletme sayısının yüzde ‘ini oluştururken toplam üretimin yüzde 45,5’ini oluşturuyor.

KOBİ’ler büyümeden pay alamıyor

2011 yılı rakamları ile KOBİ’ler, 2011 yılında toplam girişim sayısının yüzde 99,9’unu, istihdamın yüzde 77.8’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 51.5’ini, cironun yüzde 64.8’ini, faktör maliyetiyle katma değerinin yüzde 55.5’ini, maddi mallara ilişkin brüt yatırımın yüzde 41.1’ini oluşturmasına rağmen ekonomideki büyümeden pay alamıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017