Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Konya Meke Gölü Kurudu

Konya’nın Karapınar ilçesindeki Meke Gölü, insanoğlunun hatalı uygulamalarına daha faza direnemedi ve suyunu kaybetti. Bisikletle yola çıkan ve Anadolu’nun benzer durumdaki sulak alanlarına dikkat çeken “Suyun İzinde” ekibi, geçtiğimiz haftalarda Meke Gölü’ndeydi.
Konya Meke Gölü Kurudu
Konya’nın Karapınar ilçesindeki Meke Gölü, insanoğlunun hatalı uygulamalarına daha faza direnemedi ve suyunu kaybetti. Kuruma tehdidiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü’nden bisikletle yola çıkan ve Anadolu’nun benzer durumdaki sulak alanlarına dikkat çeken “Suyun İzinde” ekibi, geçtiğimiz haftalarda Meke Gölü’ndeydi.

Ekipten Orman Mühendisi Fatih Taşkıran, “dünyanın gözü” olarak da bilinen Meke Gölü’nün yeraltı sularının aşırı kullanımı sonucu kuruduğunu belirtti. Taşkıran, Konya Ovası gibi Anadolu’nun en az yağış alan bir bölgesinde mısır, şekerpancarı, ayçiçeği gibi fazla su isteyen bitkilerin teşvik edilmesinin zararlarına dikkat çekti.

Burdur Gölü’ndedn Meke Gölü’ne kadar pek çok alanı bisikletleriyle ziyaret ettiklerini belirten Çevre Mühendisi Handan Elpit ise sulu tarımın çiftçi ve köylü için kalkınma aracı olarak gösterilmesinin yanlış olduğuna değindi. Elpit, ekonomik açından zor duruma düşen çiftçilerin tarlalarını büyük tarım şirketlerine kiraya verdiklerini vurguladı.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017