Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Konya Sanayisi Büyüyor!

Türkiye ekonomisindeki ağırlığını her geçen gün arttıran Konya, büyüyen ihracat rakamları ve gelişime açık yapısıyla bölgesinde bir cazibe merkezi.
Konya Sanayisi Büyüyor!
Türkiye’nin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinde biri olan Konya, artık sadece tarımla değil yaptığı sanayi ve ihracatla da anılan bir kent. Özellikle geçtiğimiz son 10 yılda tarımın yanına, sanayi ve ticaretin de eklendiğini görüyoruz. Türkiye’nin iç Anadolu Bölgesinde yer alan kent, Türkiye’nin yüzölçümü açısından en büyük ili olurken, nüfus bakımında ise halihazırda Türkiye’nin altıncı en büyük kenti. Türkiye’nin ticari faaliyetlerinde hayli etkili olan il, iç bölgelerdeki iller için de önemli bir hinterlant. Tarımsal üretimi, sanayinin gelişmesi ve nüfusu ile ticaret faaliyetleri için önemli bir Pazar haline gelen il, geçtiğimiz yıl rakamlarına göre 104 ürün ile 130 ülkeye ihracat yapıyor.

Mevcut sanayi yapısı ve becerisiyle farklı sektörlerde ihracat yapabilme potansiyelin oldukça yüksek olduğu görülen Konya’nın 2011 yılı toplam ihracatı, 1 milyar 194 milyon dolar. İlin ihracatının yüzde 21,9’unu makine ve aksamları oluştururken, taşıt araçları ve yan sanayi ilin ihracatında ikinci sırada yer alıyor. İlin ihracat yaptığı ülkelerin başında ise yaklaşık 156 milyon dolar ile Irak geliyor. İlin ihracatında önde gelen diğer ülkeler ise İtalya, İran, Almanya, Libya, Rusya, Bulgaristan, Mısır, ABD ve İspanya olarak sıralanıyor. Diğer yandan, 2023 hedefleri kapsamında ulaşım altyapısı ve finans sorunlarını aşmaya çalışan il, her geçen gün arttırdığı ihracatını Ar-Ge oluşumu ve sanayi rehabilitesi için kullanıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017