Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Köy Enstitüleri'nin Fotoğraflı Serüveni

"Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet'in Köy Enstitüleri 1940-1954" sergisi 27 Ekim'e kadar Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde.
Köy Enstitüleri'nin Fotoğraflı Serüveni
Köy Enstitülerine odaklanan sergini ismi ‘Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri 1940-1954.’ Başta Köy Enstitüleri ve yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’ni, sonra dönemi taçlandıran köy öğretmenleri ve Cumhuriyet eğitimcilerini, en nihayetinde de Anadolu insanını anlamaya çalışan serginin işbirlikçisi İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı. Küratör Ekrem Işın ve ekibi 5000’, aşkın doküman inceleyip iki ciltlik kapsamlı bir katalog kitap, film ve sözlü etkinlikler hazırlamış.

Bir bölümü ilk kez ortaya çıkan fotoğrafların kimi bizzat Tonguç’un objektifinden. Hepsi ufak, siyah-beyaz ve sisli. Bir de her biri sanki kendinden hareketli; kendiliğinden gayretli. Kahramanlar ya duvar örüyor ya bahçe suluyor ya çatı kaplıyor ya inşaata tuğla taşıyor ya da dikiş dikiyor. İş hep çok ve vakit hiç yok. Koreografinin adı iş içinde eğitim. Ama bir yandan da mandolin, bağlama ve keman çalmalar, tiyatro sahnelemeler, kaya kaymalar… Belli belirsiz bir coşku. Hem bir sürü şey deneyip öğrenmenin hem üretmenin hem de ortaklaşa bir yaşamı paylaşmanın coşkusu bu.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017