Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kudret Sabancı’nın Yeni Filmi Karaoğlan

Çektiği her dizi reyting rekorları kırdı. ‘Aliye’, ‘Binbir Gece’, ‘Aşk ve Ceza’… Yönetmen Kudret Sabancı, iki yıl aradan sonra setlere, bu kez diziyle değil, filmle döndü. Ünlü çizgi roman kahramanı Karaoğlan’ı beyaz perdeye yansıtan Sabancı, bu filmi Arapçılık dayatması altında çektiğini söyleyip, Türklüğe vurgu yapıyor.
Kudret Sabancı’nın Yeni Filmi Karaoğlan
Beylerbeyi’nde denize nazır bir evdeyiz. Büyük bilgisayar ekranında, ‘Karaoğlan’ çekimlerinden donuk bir kare var. 11 Ocak’ta vizyona girecek filmin kurgusuna, stüdyo dışında burada da devam ediyor. Burası, Kudret Sabancı’nın hem evi hem çalışma alanı. Biblolar, kara kalem resimler, kitaplarla dolu ev, kalabalık denecek ölçüde detayla dolu. En değerli köşesi ise çizgi roman koleksiyonuyla doldurduğu odası. Zira 11 Ocak’ta vizyona girecek ve yönetmenliğini üstlendiği ‘Karaoğlan’ filmi, bunun en büyük ürünü. Bugün Türkiye’nin en iyi dizi yönetmeni olmasında devasa koleksiyondan göz kırpan Tarkan kahramanının payının büyük olduğunu anlatıyor ve sohbetimiz böyle başlıyor.

Neden ‘Karaoğlan’ı filme almak istediniz?

Kudret Sabancı: Suat Yalaz, Karaoğlan’ı 1960’larda çizmeye başladı. Bugün 50’nci yılında. Dünyada 50 yıldır süren nadir çizgi romanlardan biri. Günümüzün olduğu kadar geleceğin de kahramanı. Türklüğün kötü bir şeymiş gibi olarak algılandığı bir dönemde yaptık bu filmi. ‘Arapçılık’ dayatmasının göbeğinde yaptık. Türk, iyi bir şey, çok iyi bir şey.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017