Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Kulaktan Kulağa İletişimin Önemi Artıyor

Word Of Mouth ya da Türkçesiyle “kulaktan kulağa” iletişimin önemi son dönemde oldukça arttı. Bu artış sonucunda şirketler WOM pazarlamaya bütçe ayırmaya başladı. WOM’a ayrılan yatırımlar arttıkça tüketici pazarlaması ve shopper marketing bütçelerinden kesinti yapıldı.
Kulaktan Kulağa İletişimin Önemi Artıyor
Word Of Mouth ya da Türkçesiyle “kulaktan kulağa” iletişim yoluyla markamızın ve faydasının yayılmaması için gösterilen çabalara WOM Pazarlama deniyor. Aslında bakarsanız üç tür pazarlama bütçesi birbiriyle rekabet halinde: Tüketici pazarlaması, Shopper Marketing ve WOM Pazarlama. WOM’a ayrılan yatırımlar arttıkça tüketici pazarlaması ve shopper marketing bütçelerinden kesinti yapılıyor. Çünkü WOM’u harekete geçirmek için “marka elçileri” ile ilişkiyi sürdürmek amacıyla yapılan anlaşmalar, hiç de ucuz bir iş değil.

Dell üniversite bölgelerinde 100’den fazla, parayla marka elçisi tuttuğu, onları WOM için kullandığı bir gerçek. Türkiye’de de Ülker, Unilever, P&G, Turkcell gibi markalar marka elçilerine para yatırıyorlar. Hatta Turkcell son reklam kampanyasında marka elçisi karakterlerini reklamlarda kullanarak işi başka boyuta getiriyor. Son örneklerden birinde Nestle bloggerları kullanarak “dondurma sosyal numune” olayını gündeme getirdi. Satışlar yüzde 37 arttı. Ünlü sos markası Torani, blogger ve kahve severleri twitter partisinde örgütleyerek 622 bin 856 kişiye ulaşan 8590 twit ürettirdi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017