Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Liderlik Kararları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yararımıza olacak sonuçlara fazlasıyla odaklandığımızda düşüncelerimizdeki ve kararlarımızdaki sorunlara bakmayı göz ardı ederiz.
Liderlik Kararları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Liderlerin karşılaştıkları sorunlar bilgisayar virüslerinden ya da kendi zihinlerinin dışındaki etkenlerden kaynaklanan yanlış bilgilenmelerin sonucu değil; zihinlerimizdeki kritik iç süreçlerini ele geçiren zihin böceklerinin neden olduğu kendi kendilerini yanıltmalarının sonucuydu. Zihin böcekleri insan doğasının ayrılmaz unsurlarıdır ve geribildirime karşı çok dirençlidirler. Alışkanlık niteliğindeki ve saplantılı zihinsel süreçlerin ve bizim onlara bağlılığımızın eserleridir. Zihin böcekleri veri toplama, analiz, bilgilenme, değerlendirme ve karar alma aşamalarını etkileyebilir ve böylece riski artırırlar. Peki, liderlerin hem kendilerini hem de yönetim kurullarını, uygulamalarının sağlıklı olduğuna ikna etmeleri nasıl olmuştur? Liderlerin karar süreçlerinde büyük olasılıkla iş başında olan altı zihin böceği aşağıda yer almaktadır. Bilişsel tuzaklardan kaçınmak, riski azaltmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için karar almadan önce bunlara bir bakın.

1. Liderin her şeyi bildiği yanılgısı: Liderlerin salt lider oldukları içindi eğer insanlardan daha bilgili ve sezgilerinin daha güçlü olduğu inancıdır. Hepimiz, ne yaptığını bilen liderler isteriz. Kendimiz bir liderlik konumuna geçtiğimizde de diğer insanların, bunun için sağlam bir dayanak olmasa bile bizim değerlendirmelerimizi doğru bulmalarını sağlamakta iyiyizdir. Birazcık başarı kazandığımızda kendimize aşırı güvenmeye başlarız (oysa başarımız belki de tümüyle şans eseridir). Birçok liderin özelliği olan yüksek özgüven ve kusursuzluk duygusu, bu tür zihin böceğinin yuvasıdır. Karar alma konumundaki çoğu kişi durumu açıkça gördüklerini düşündükleri için kendi sezgilerine güvenirler. Bu yüzden de başkalarından daha bilgili olduklarına inanma tuzağına düşebilirler.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017